Gruzja – ciekawostki

Dziś podzielimy się z Wami ciekawostkami na temat Gruzji.

Najwyższy punkt w Gruzji wznosi się na wysokość 5193 metrów n.p.m. Mieści się on na granicy gruzińsko-rosyjskiej w odległości około 90 km od Kutaisi. Pierwszymi Polakami, którym udało się wspiąć na szczyt byli Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz.

Jednostką monetarną tego kraju jest lari.
Co ciekawe, banknoty produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Język gruziński należy do dość wyjątkowych. Dzięki antycznemu pochodzeniu raczej nie przypomina innych języków używanych w tym regionie. Słuchając rozmowy Gruzinów mogą zaskoczyć niektóre dźwięki. Gruziński alfabet o nazwie anbani składa się z 33 znaków!
W Gruzji, Gruzja, to nie Gruzja, a Sakartwelo (kraj Kartlów).
Właśnie tak Gruzini nazywają swoją ojczyznę.
Gruzini to gościnni ludzie. jedno z powiedzeń mówi, że gość to podarunek od Boga. Często zdarza sieę, że turyści są zapraszani do gruzińskiego domu. Częstuje się ich domowymi specjałami i procentowymi trunkami.

Najwybitniejszy władca Gruzji – królowa Tamar.
To właśnie ta panująca w latach 1184 – 1213 kobieta uważana jest za największego władcę Gruzji.

Pierwszy parowiec, któremu udało się przepłynąć Atlantyk wypłynął z gruzińskiego portu.

„Tam” to dość popularne imię żeńskie.

Czacza to narodowy trunek Gruzinów. Wytwarzany jest z wytłoków winogronowych i często porównywany jest do włoskiej grappy. Sam napój osiąga moc nawet 60%.

Najniższa temperatura na terenie tego kraju została odnotowana w stacji meteorologicznej na górze Kazbegi, gdzie słupek rtęci wskazał -42 stopnie Celsjusza. Najwyższą zaś odnotowano w Zugdidi, gdy słupek rtęci pokazał 42,4 stopnie.

Na gruzińskich drogach obowiązuje podobnie jak w Polsce ruch prawostronny. Jednak ze względu na bardzo luźne przepisy i niskie ceny aut z Japonii, po ulicach porusza się wiele samochodów, gdzie kierownica znajduje się po prawej stronie.

Mamy nadzieję, że spodobały Wam się dzisiejsze ciekawostki.

Jeśli chcecie poznać więcej informacji na temat wspaniałej Gruzji i naszej wyprawy, śledźcie nasz FB, odwiedźcie naszą stronę i skuście się na Gruzińską Motofiestę!