Hiszpania / Francja –

motocyklowa wycieczka objazdowa po Pirenejach

Pireneje – idealny region do wycieczek motocyklowych

Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Z powodu szerokich, piaszczystych plaż oraz łagodnego klimatu Hiszpania jest jednym z głównych celów wyjazdów wakacyjnych. Wiecznie świecące słońce oraz ciepłe morze zachęcają do wypoczynku. Hiszpanie zadziwiają swą różnorodnością, miłym nastawieniem do turystów, są przyjacielscy, pełni energii i optymizmu.

Ten uroczy kraj to nie tylko przyjaźnie nastawieni ludzie, ale także przepiękne, piaszczyste plaże i góry. Hiszpania obfituje w wiele kilometrów górskich, wspaniałych, krętych tras usianych pięknymi widokami i znakomitą do jazdy na motocyklach pogodą.

Francja to największe państwo Europy Zachodniej. Północne równiny, tereny Pirenejów, śródziemnomorskie i atlantyckie wybrzeża, alpejskie lodowce i lazurowe jeziora oraz wiele innych cudów natury czynią ten kraj jednym z najbardziej zróżnicowanych na całym kontynencie. Jest wiele powodów, dla których to właśnie Francja okrzyknięta została najpopularniejszym kierunkiem wypraw turystycznych na świecie. Jej zabytki, kultura, burzliwa, a przy tym ciekawa historia, muzea oraz galerie, wspaniałe jedzenie i jeszcze wspanialszy wybór wina, jak również klimat, zachwycająca natura i różnorodność przyrody każdego roku przyciągają do Francji rzesze odwiedzających. Fani motocyklowych wrażeń zdecydowanie nie poczują się tutaj zawiedzeni – kręte trasy, cudownie położone przełęcze, wielokilometrowe drogi prowadzące wśród bujnej roślinności, dające możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów, zachwycą niejednego gotowego na przygodę wśród dzikiej natury miłośnika jazdy.

Pireneje rozciągają się na ponad 400 kilometrów między prowincjami Nawarra, Aragonia i Katalonia. Biegnące poziomo wzdłuż północnej części Hiszpanii, pasmo nazywane jest „naturalną granicą” pomiędzy nią a Francją. To tutaj znajduje się ponad 200 szczytów osiągających ponad 3000 metrów nad poziomem morza. Będziemy podziwiać wiele spośród ponad ogromnej ilości dwu- i trzytysięcznych szczytów górskich, ale również niesamowitą, zieloną, bujną roślinność, przepięknie położone rzeki i jeziora, a od świeżego, górskiego powietrza może zakręcić się w głowie! U podnóża Pirenejów leży również wiele urokliwych miejscowości – kilka z nich znajduje się w planie naszej wyprawy.

Film autorstwa: BlackRedVisuals 

Główne atrakcje

Główne atrakcje, które zobaczymy podczas tej wycieczki motocyklowej, to między innymi:

● Piękna, klimatyczna, choć niedoceniana, starówka Girony i innych, pomniejszych miast Pirenejów

● Droga N-260, zwana Osią Pirenejów

● Dwie najwyższe przełęcze po drodze to Col du Tourmalet (2115 mnpm) oraz Port de la Bonaigua (2072 mnpm)

● Przez 6 dni jazdy będziemy przejeżdżać przez górskie przełęcze aż 45 razy!

● Kanion rzeki Ésera – jeden z najbardziej rozpoznawalnych kanionów tego regionu

● Piękne widoki na szczyty Pirenejów, w tym najwyższy Pico de Aneto (3404 mnpm), jeziora i sztuczne zbiorniki wodne.

formuła wyjazdu

Ten wyjazd motocyklowy ma charakter objazdowy.

Codziennie, oprócz dnia trzeciego i czwartego, śpimy w innym hotelu. Całościowo, trasa do pokonania wynosi 1550 km. Zaplanowaliśmy ją tak, aby móc nacieszyć oczy jak największą ilością wspaniałych widoków oferowanych nam przez Pireneje. To na radość z podziwiania natury, użytkowania fantastycznych dróg i oddychania świeżym, górskim powietrzem stawiamy w przypadku tego wyjazdu zdecydowanie bardziej niż na wielogodzinne zwiedzenie zabytków i cudów architektury.

Podczas wyjazdu zapewniamy dodatkowy komfort dla uczestników w postaci samochodu serwisowego, którym będziemy przewozić bagaże. Uczestnicy nie będą musieli brudzić sobie również rąk – oprócz przewożenia bagaży, zatroszczymy się o podstawową obsługę serwisową motocykli, dokonując niezbędnych regulacji, kontrolując ciśnienie w oponach, czy wykonując naciąg i smarowanie łańcucha.

Ponadto grupę prowadził będzie doświadczony przewodnik, mający świetny kontakt z uczestnikami i dobrze znający ten region.

Zakwaterowanie to dobrej klasy hotele trzy- lub czterogwiazdkowe, które pozwolą nam na regenerację sił oraz wczucie się w klimat regionu. W miarę możliwości wybieramy miejsca kameralne, oferujące udogodnienia dla motocyklistów.

PROGRAM WYCIECZKI MOTOCYKLOWEJ

Dzień 1.

przylot do Girony

Dzień organizacyjny oraz zapoznawczy, poświęcony na przyjazd z lotniska do hotelu, zapoznanie się uczestników z motocyklami, przewodnikiem, planem podróży oraz ze sobą nawzajem. Przygotowujemy się na przygodę, która rusza kolejnego dnia!

dzień 2.

Girona – Vielha

Startujemy z Girony, gdzie wyjeżdżamy w kierunku miejscowości Olot z okolicznych zabudowań. Wjeżdząjąc na wysokość kilkuset metrów nad poziomem morza, kierując się na zachód, pod naszymi kołami poczujemy drogi wijące się zgodnie z ukształtowaniem terenu. Pokonamy ogromną ilość zakrętów, będziemy podziwiać niesamowitą przyrodę oraz zrobimy kilka postojów, aby uwiecznić to wszystko na fotografiach. Przejeżdżamy między innymi przez położone 1120 metrów nad poziomem morza Coll de Cannes, a dalej przez katalońskie miasto Ripoll, znane z klasztoru Santa Maria de Ripoll z IX wieku. Następnie, mijając malowniczy zbiornik Pantà de la Torrassa, jedziemy drogą C-13 wzdłuż doliny rzeki Noguera Pallaresa, aż po leżącą 2072 metrów nad poziomem morza zapierającą dech w piersiach przełęcz Port de la Bonaiguado, gdzie od ilości zakrętów, widoków i wysokogórskiego powietrza może zakręcić się w głowie, do znajdującego się na granicy hiszpańsko-francuskiej malowniczego miasta Vielha, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

Długość trasy: 315 km

Czas jazdy około 5,5h plus przerwy

dzień 3.

Vielha – Jaca

W trzecim dniu naszej wyprawy, w którym będziemy znajdować się średnio najwyżej nad poziomem morza w ciągu całego wyjazdu, pokierujemy się na francuską stronę Pirenejów. Czeka tam na nas mnóstwo spektakularnych przełęczy – od znajdującej się na 1293 metrach nad poziomem morza Col du Portillon, poprzez Col de Peyresourde na 1569 metrach, dotrzemy do przepięknej Col du Tourmalet. Położona jest ona na 2150 metrach nad poziomem morza, co czyni ją najwyższą przełęczą przez jaką przejedziemy na całej trasie wyjazdu. Tego dnia cała trasa poprowadzi nas przez wysokie góry i kręte ścieżki idealne dla fanów motocyklowych wrażeń. Powrót do Hiszpanii mijał będzie w równie wspaniałych okolicznościach przyrody. Miejscowość Argeles – Gazost przywita nas oszałamiającym, górskim krajobrazem jaki znamy z pocztówek, a przełęcze Col d’Aubisque i Col du Portalet zapewnią wrażenia z jazdy na najwyższym poziomie. W drodze powrotnej podziwiać będziemy zbiornik wodny Embalse de Búbal, a następnie przez teren gminy Sabiñánigo udamy się na nocleg do Jaca.

Długość trasy: 280 km

Czas przejazdu: około 5,5h plus przerwy

dzień 4.

Pętla Jaca – Jaca

Dzień inny niż wszystkie, ponieważ spędzimy dwie noce w jednym hotelu. Startując rano z Jaca po stronie hiszpańskiej nasza trasa obejmować będzie drogi szersze, dające możliwość rozwinięcia większej prędkości oraz ogromnej frajdy z jazdy, natomiast po południu, gdy wjedziemy do Francji trasa będzie miała charakter spektakularnie widokowy. Na koniec tego dnia wąską, klimatyczną drogą przez las dojedziemy do przepięknej przełęczy Somport, którą wjedziemy do Hiszpanii, wracając dość szybką i malowniczą trasą z powrotem do Jaca.

Długość trasy: 340 km

Czas przejazdu około 6,5h plus przerwy

dzień 5.

Jaca – Vielha

Po trzech bardzo intensywnych dniach jazdy dziś wchodzimy w drugą część wyjazdu, nieco krótszą i dającą więcej wytchnienia. Nie oznacza to w żadnych wypadku „dojazdówek”! Droga wiodła będzie głownie trasą N-260 nazywaną Osią Pirenejów. Jest to trasa promowana przez stronę hiszpańską jako łatwo dostępna i bardzo malownicza droga krajowa, która pozwala poczuć klimat gór. Za miejscowością Campo wjedziemy do ikonicznego, robiącego niesamowite wrażenie kanionu rzeki Esera. Na koniec dnia udamy się na nocleg do znanego nam już uroczego górskiego miasteczka Vielha podziwiając po drodze Pico de Aneto, najwyższy, mierzący 3404 metry nad poziomem morza szczyt Pirenejów.

Długość trasy: 210 km

Czas przejazdu: około 4h plus przerwy

dzień 6.

Vielha – Berga

Kolejny dzień pełen przepięknych widoków, krętych dróg i spotkań z naturą. W szóstym dniu wyprawy trasa obejmuje dalszy odcinek drogi N-260, z którego w pewnym momencie zjedziemy w fantastyczną trasę górską, który odkryliśmy podczas naszej włóczęgi po tym rejonie. Po wyjeździe z Vielha, kierując się w stronę miasta Tremp, miniemy zbiornik wodny Pantà de Sant Antoni. Dalsza trasa wiodła będzie drogami przez położoną w samym centrum gór gminę Coll de Nargó, a następnie przez przełęcz Coll de Jou aż do Sant Llorenc, gdzie zakończymy trasę, udamy się na nocleg i zrelaksujemy przed ostatnim dniem jazdy.

Długość trasy: 250 km

Czas przejazdu: około 4h plus przerwy

dzień 7.

Berga – Girona

Ostatni dzień jazdy będzie najkrótszy, jednak wciąż nie zabraknie wrażeń. Trasa będzie kręta i ładna, a odpoczynek przy mijanych zbiornikach wodnych, między innymi pięknie położonym Pantà de la Baells, pozwoli nabrać sił przed kolejnymi jej odcinkami. Na koniec naszej przygody dość łatwa droga zaprowadzi nas Girony. Dotrzemy do hotelu odpowiednio wcześnie, aby zwieńczyć udany wyjazd wspólną kolacją pożegnalną, przygotować się do wylotu i myśleć oczywiście o kolejnym wyjeździe!

Długość trasy: 160 km

Czas przejazdu około 3,5h plus przerwy

dzień 8.

wylot do domu

Ostatni dzień wyprawy – wymeldowanie się z hotelu oraz transfer na lotnisko.

tERMINY I CENY

Najbliższe motocyklowe wyjazdy objazdowe po Pirenejach:

20 – 27 maja 2023

Cennik wyjazdów >>>

Yamaha Tracer 7

Yamaha Tracer 9

Yamaha Tracer 9 GT

Kierowca

w pokoju dwuosobowym

1600 euro

1800 euro

1900 euro

Kierowca

w pokoju jednoosobowym

1900 euro

2100 euro

2200 euro

Kierowca z pasażerem

w pokoju dwuosobowym

2200 euro

2400 euro

2500 euro

Cena obejmuje: transfer z i na lotnisko dla lotu sugerowanego, zakwaterowanie w ze śniadaniami, wynajem motocykla Yamaha zgodnie z tabelą, przewodnika prowadzącego grupę na motocyklu, asystę busa serwisowego wiozącego bagaże, ubezpieczenie podróżne Allianz Globetroter, lokalne opłaty turystyczne i parkingowe,

Cena nie obejmuje: biletów lotniczych, wyżywienia poza śniadaniami, kaucji zwrotnej na poczet uszkodzeń motocykla, paliwa do motocykla i wydatków własnych.

 

Ciekawostki

● Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików.

● Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie.

● Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę.

● Hiszpania to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Jej udział w tym rynku to aż 44 proc.

● W Madrycie średnio 300 na 365 dni w roku jest słonecznych.

● Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach świata.

● Hiszpanie mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki.

● Zgodnie ze zwyczajem Hiszpanie całują się w policzek na powitanie.

● Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009 r. język został wpisany na listę UNESCO.

● Z Hiszpanii pochodzą kultowe lizaki chupa chups (nazwa pochodzi od hiszpańskiego czasownika chupar, który oznacza ssać). Istnieją już od ponad 56 lat.

● La Tomatina to hiszpańska bitwa na pomidory. Odbywa się każdego roku w ostatnią środę sierpnia w miejscowości Buñol.

● Hiszpania to największy producent bananów w Europie.

● Narodowym przysmakiem Hiszpanów jest paella, a tortillą nazywają… omlet.

● Francja jest najczęściej odwiedzanym kierunkiem turystycznym na świecie – kraj odwiedza ponad 75 milionów turystów rocznie.

● Do Francuzów należy największą liczbą Literackich Nagród Nobla.

● Symbol Paryża, Wieża Eiffla, niedługo po jej wybudowaniu miała zostać rozebrana i sprzedana na złom.

● Najwięcej rond na świecie znajduje się właśnie we Francji.

● Ponad 4000 ton – tyle właśnie ton żab w skali roku konsumują Francuzi!

● Obecnie we Francji jest ponad 11 tysięcy km autostrad.

● 20% terytorium należących do Francji to tereny leżące poza Europą. Znajdują się one w 12 różnych strefach czasowych.

● Najwyższy francuski szczyt górski to Mont Blanc – leży on na 4808 m n.p.m. Jest on równocześnie najwyższym szczytem w Europie.

● „Na zdrowie” zaczęto mówić pierwszy raz we Francji po kichnięciu przez kogoś w czasie, gdy w Europie panowała epidemia dżumy.

● Tuż po Hiszpanii, jest to drugi najgęściej obsadzony uprawami winorośli kraj na świecie.

● Z Francji pochodzi kilkaset różnych rodzajów serów i wina.

Po otrzymaniu wypełnionego formularza i pozytywnej weryfikacji odeślemy dokumentację dotyczącą wyjazdu oraz dane i harmonogram płatności. Można się z nimi zapoznać wcześniej, są udostępnione w zakładce FAQ podpiętej do każdego wyjazdu. Wszystkie umowy wchodzą w życie dopiero w momencie ich podpisania.

Formularz kontaktowy