Klimat w Hiszpanii

Hiszpania leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, umiarkowanego, jednak pogoda w Hiszpanii jest zależna od występującego w jej różnych częściach klimatu. Na jej terytorium można wyróżnić jego kilka typów: śródziemnomorski, kontynentalny, subtropikalny, oceaniczny, górski, tropikalny, półpustynny, a nawet pustynny. Podróżując z Motofiestą, będziecie mogli doświadczyć tych subtelnych różnic klimatycznych, w zależności od tego w jakiej miejscowości będziemy się znajdować.
Ukształtowanie terenu sprawia, że prawie każda miejscowość ma swój specyficzny mikroklimat, który jest warunkowany wieloma czynnikami, przede wszystkim wysokością nad poziomem morza oraz szerokością geograficzną. Razem, mają one największy wpływ na pogodę, której doświadcza się będąc w Hiszpanii. Warto dodać, że klimat śródziemnomorski (z wpływem innych, głównie kontynentalnego) jest obecny na ok. 80% terytorium tego kraju.


Czy wiecie że Hiszpania to najcieplejszy i najbardziej suchy kraj w Europie? Średnie temperatury w lipcu sięgają 32°C , natomiast najniższe temperatury występują w styczniu – ok 10 °C.
Na północnym wybrzeżu Hiszpanii, od Kraju Basków przez Kantabrię, Asturię i Galicję, panuje wilgotny klimat atlantycki. Zimy i lata są bardzo łagodne, występują niewielkie różnice temperatury między dniem a nocą. To najbardziej deszczowe miejsca w Hiszpanii, z roczną ilością opadów przekraczającą nawet 1000 mm.
Natomiast na południu Hiszpanii, gdzie klimat jest bardziej suchy, znajduje się jedyna w Europie pustynia!
Pustynia Tabernas znajduje się zaledwie 30 km od miasta Almería. Ta największa pustynia (a w zasadzie półpustynia) w Europie rozciąga się na obszarze 280 km². Jest to jeden z najpiękniejszych obszarów w Hiszpanii oraz teren chroniony.
Najbardziej osobliwa pogoda panuje na Wyspach Kanaryjskich, które są częścią terytorium Hiszpanii. Występuje tam klimat subtropikalny w jego wielu odmianach: subtropikalny suchy, subtropikalny wilgotny, pustynny oraz górski. Charakteryzuje go mała różnica średnich temperatur pomiędzy miesiącami najcieplejszym i najchłodniejszym, a także duże różnice między wilgotnością powietrza na każdej z wysp.


Różnorodność klimatu Hiszpanii czyni ten kraj atrakcyjnym przez cały rok, a nasza motocyklowa wyprawa do Hiszpanii z Motofiestą pozwoli zapoznać się z ciekawym i bogatym klimatem tego kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą w kalendarzu

Powiązane artykuły

Read More

Jak wybrać organizatora wycieczek motocyklowych?

Read More

Czy warto wybrać się na wakacje z organizatorem wypraw motocyklowych?

Read More

Relacja z wycieczki motocyklowej do Kolumbii, luty 2022

Read More

Maskonury na Islandii

Read More

Dzień dwunasty. Mariquita – Sesquile.

Read More

Dzień jedenasty. Salamina – Mariquita

Read More

Dzień dziesiąty. Sonson – Salamina.

Read More

Dzień dziewiąty. Guatape – Sonson.

Read More

Dzień ósmy. Pauna – Guatape.

Read More

Dzień siódmy, San Gil – Pauna.