Kolumbia –

motocyklowa wycieczka objazdowa

Kolumbia – wspaniały kraj na wycieczkę motocyklową

 „Gość w dom…”, jak mówi stare polskie przysłowie. Jesteśmy niemal pewni, że Kolumbijczycy stanowią wzór do tej sentencji. Gościnność, przyjazność i zróżnicowanie – w tych trzech słowach możemy opisać ludzi zamieszkujących ten wyjątkowy kraj. Kraj, w którym turysta nie jest traktowany jak klient, ale jak gość. Kraj słynący z plantacji kawy, którą zachwyca się cały świat. Przez szczyty Andów, dżunglę, aż po wybrzeża Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego, różnorodność przejawia się nie tylko w krajobrazie, ale też potrawach czy atrakcjach.  Możemy tutaj zwiedzić zabytki po starożytnych cywilizacjach, poszaleć na barwnych festiwalach, wyciszyć się w dżungli lub też porozmawiać z mieszkańcami na targu.

 Jeśli ten opis sprawia, że masz ochotę zachwycić się pięknem tamtejszej egzotycznej przyrody, ucieszymy Cię mówiąc, że możesz to zrobić na motocyklu? Droga będzie się składać głównie z asfaltu, choć pojawią się odcinki nawierzchni szutrowej. Poradzi sobie z nią każdy, nawet początkujący motocyklista. Omijamy główne, zatłoczone trasy, a jeździmy pobocznymi, mniej uczęszczanymi drogami. Ale nie tylko po to, by uniknąć tłoku i korków, ale po to, by odkryć te najbardziej urokliwe miejsca w Kolumbii. Nie zabraknie Ci jednak wygody i komfortu. Zapewniamy pobyt w zaufanych hotelach z prywatnymi łazienkami i dostępem do WiFi. 

Cytując kolumbijskie Ministerstwo Turystyki, możemy zapewnić: „Jedyne ryzyko, to że będziesz chciał tu zostać!”

Ten wyjazd motocyklowy ma charakter objazdowy.

Podróż po Kolumbii zaczynamy i kończymy w stolicy kraju – Bogocie. Podczas niemal dwutygodniowej wyprawy przemierzymy ok. 2000 km. To będzie aktywny urlop, ale bez zbędnego stresu.

Do jazdy będziemy używać motocykli Yamaha XTZ250, które nie są dostępne na europejskim rynku. Tam jednak sprawdzają się znakomicie. Domyślnie nie towarzyszy nam samochód bagażowy, więc wszystkie rzeczy będziemy wozić na swoim motocyklu.

Nasza podróż to nie tylko jazda na motocyklu, ale również odkrywanie uroków zarówno większych miast jak i małych wiosek. Nocować będziemy w hotelach z prywatną łazienką, czystą pościelą i dostępem do internetu.

Pokonując pasma Andów – w naszym zasięgu będą słynne na całym świecie El Peñón de Guatapé, tętniąca życiem Bogota czy ekstremalne San Gil, oferujące wiele turystycznych atrakcji. Oprócz tego będzie szansa wyciszyć się w miejscach odległych od cywilizacji, poznać kulturę mieszkańców Ameryki Południowej i rozsmakować się w tamtejszej kuchni.

Jeśli więc lubisz łączyć wypoczynek z kolekcjonowaniem wrażeń, ta wyprawa jest dla Ciebie!

Główne atrakcje

Główne atrakcje, które zobaczymy podczas tej wycieczki motocyklowej, to między innymi:

El Peñón de Guatapé – Powstały miliony lat temu monolit, składający się głównie z kwarcu, skalenia i miki, ma ok. 220 m wysokości i szacunkową wagę 66 mln ton. W roku 1940 został uznany przez rząd Kolumbii za pomnik narodowy.

San Gil – miasto znane głównie z możliwości uprawiania ekstremalnych sportów chyba w każdej postaci. My decydujemy się na pontonowy rafting. 

Parque Nacional el Cocuy – Przejedziemy przez ten mało znany, przepiękny, górski Park Narodowy, miejscami wjeżdżając na wysokość nawet 4000 m npm. 

Candelaria – stare miasto w Bogocie, ponad 10-milionowym mieście położonym wyżej niż polskie Rysy oraz wjazd na Monserrate z piękną panoramą na miasto

Formuła wyjazdu

Ten wyjazd motocyklowy ma charakter objazdowy.

Podróż po Kolumbii zaczynamy i kończymy w stolicy kraju – Bogocie. Podczas niemal dwutygodniowej wyprawy przemierzymy ok. 2200 km. To będzie aktywny urlop, ale bez zbędnego stresu.

Do jazdy będziemy używać motocykli Yamaha XTZ250, które nie są dostępne na europejskim rynku. Tam jednak sprawdzają się znakomicie. Domyślnie towarzyszy nam samochód bagażowy, więc na motocykl zabieramy tylko podręczne drobiazgi.

Nasza podróż to nie tylko jazda na motocyklu, ale również odkrywanie uroków zarówno większych miast jak i małych wiosek. Nocować będziemy w hotelach z prywatną łazienką, czystą pościelą i dostępem do internetu.

Pokonując pasma Andów – w naszym zasięgu będą słynne na całym świecie El Peñón de Guatapé, tętniąca życiem Bogota czy ekstremalne San Gil, oferujące wiele turystycznych atrakcji. Oprócz tego będzie szansa wyciszyć się w miejscach odległych od cywilizacji, poznać kulturę mieszkańców Ameryki Południowej i rozsmakować się w tamtejszej kuchni.

Jeśli więc lubisz łączyć wypoczynek z kolekcjonowaniem wrażeń, ta wyprawa jest dla Ciebie!

PROGRAM WYCIECZKI MOTOCYKLOWEJ

Dzień 1

Przylot do Bogoty; transfer; odpoczynek.
Przylot do Bogoty; transfer do hotelu; odpoczynek.
Po długiej podróży na ten dzień przewidujemy tylko transfer do hotelu w Sesquille, który znajduje się około godzinę drogi od Bogoty. Tym samym opuścimy zakorkowaną stolicę i nazajutrz bezpiecznie rozpoczniemy podróż z mniejszej, górskiej miejscowości o andyjskim klimacie. Odbędziemy także krótkie spotkanie organizacyjne.

Dzień 2

Sesquile – Tauramena; 199 km; ok. 7h jazdy.
Dzień zaczniemy od tradycyjnego kolumbijskiego śniadania i omówienia planu dnia. Dokonamy wszelkich formalności związanych z odebraniem motocykli, a następnie ruszymy w stronę Taurameny. Trasa jest piękna i w zasadzie cały dzień będziemy jechać w dół. Przez pierwszą część dnia powietrze może wydawać się dość rześkie, ale z każdą godziną będzie się ocieplać. W samej Tauramenie doświadczymy prawdziwego tropiku.

Dzień 3

Tauramena – Duitama; 175 km; 4,5h jazdy.
Rano pojedziemy do mało znanego wodospadu, pod którym będziemy mogli wziąć kąpiel i odpocząć od upałów. To odkryte przez nas miejsce jest odludne i na uboczu. Dojedziemy w okolice drogą szutrową, a ostatni odcinek pokonamy spacerem przez dżunglę, po drodze przechodząc przez wiszący most linowy.
Po kąpieli wskoczymy na motocykle i rozpoczniemy wspinaczkę na wschodnią kordylierę Andów. Krajobraz wyraźnie się zmieni. Stanie się bardziej pustynny i surowy niż dotychczas. Na wysokości 3300 mnpm spróbujemy wyjątkowego górskiego sera, który jest wytwarzany tylko w tej części Kolumbii, z mieszanki mleka krowiego i koziego. Zawitamy także w okolice Laguna de Tota – najwyżej położonego jeziora w Kolumbii (3030 mnpm), gdzie zjemy obiad i nieco odpoczniemy. Następnie skierujemy się do Duitamy i naszego noclegu w Pueblito Boyacense. To takie mini miasteczko w Duitamie, zaprojektowane przez najlepszych architektów i artystów z miasta. Jego styl łączy w sobie cechy szczególne 5 kolumbijskich departamentów, a całość wygląda naprawdę zjawiskowo.

Dzień 4

Duitama – El Cocuy; 173 km; 6,5h jazdy.
Tym razem po śniadaniu ruszymy na północ. Pierwsza część dnia usiana będzie krętymi, świetnymi asfaltami, które będą stanowić dla nas rozgrzewkę przed drugą częścią dnia zdominowaną przez wykute w stromych skałach drogi szutrowe. Odwiedzimy drugie najwyżej położone miasto w Kolumbii, po czym wjedziemy na przełęcz o wysokość 4200 m n.p.m, gdzie roślinność jest skrajnie odmienna niż gdziekolwiek indziej. Widoki będą wręcz księżycowe. Zachwycą nas bezkresne pola paramo oraz wyjątkowo surowy klimat występujący na tych wysokościach. Jeżeli poszczęści się nam z bezchmurnym niebem to zjazd upiększał nam będzie widok na ośnieżone szczyty gór Parku Narodowego El Cocuy. Zameldujemy się w skromnym, jednak wyjątkowo klimatycznym hotelu, gdzie nabierzemy siły przed dalszą podróżą.

DZIEŃ 5 ORAZ 6

El Cocuy – San Andres; 140 km; 5h jazdy,
San Andres – San Gil; 143 km; 4,5h jazdy.
Będziemy cieszyć się górskimi widokami, które swoją urodą różnić się będą od tych z dni poprzednich. Z wysokości 2700 m npm na której położone jest El Cocuy, zjedziemy do koryta rzeki Santander na wysokości 700 m npm, tylko po to aby znów wspiąć się po cudownych zakrętach na ponad 3000 m npm i to jeszcze nie będzie koniec. Stamtąd znów zjedziemy na 1500 m npm gdzie przenocujemy w pięknym i klimatycznym miasteczku. Zatrzymamy się w hotelu o lokalnym standardzie. Nie ma się czego obawiać – na pewno będzie czysto i bezpiecznie, a śniadanie będzie smaczne. Dodatkowo piękna tej trasie dodaje fakt, że wiele odcinków będzie biegło szutrem. Nie będzie to wyprawa wymagająca technicznie, ale żeby osiągnąć nasz cel bezpiecznie i z uśmiechem na ustach, poświęcimy na to dwa dni. Owym celem będzie dojechanie do miejscowości San Gil. Ostatni odcinek przed San Gil będzie wiódł przez spektakularny Park Narodowy Chicamocha, gdzie chętni spróbują paralotniarstwa. Łącznie przez te dwa dni przejedziemy około 300km.

Dzień 7

San Gil; odpoczynek, Rafting
Za nami będzie już pierwszy tydzień kolumbijskiej przygody i wiele kilometrów nawiniętych na koła naszych motocykli. Zarówno nam jak i naszym maszynom przyda się odpoczynek i regeneracja. Dlatego motocykle zostawimy w zaprzyjaźnionym serwisie na przegląd, a brudne ubrania oddamy do pralni. Sami natomiast zakwaterujemy się w hotelu z basenem, który będzie naszą bazą przez dwie noce. W miasteczku San Gil nie sposób się nudzić. Słynie ono z najlepszej infrastruktury do uprawiania sportów ekstremalnych w Kolumbii. Część z nich z pewnością wypróbujemy. Będziemy mogli wziąć udział w szalonym raftingu rzeką Suarez lub odbyć lot paralotnią nad kanionem Chicamocha, jeśli nie zdążymy poprzedniego dnia. Ci z nas, którzy będą mieli potrzebę odpocząć i nadrobić kontakt z cywilizacją europejską za sprawą hotelowego WiFi, będą mogli to zrobić sącząc drinki z palemką nad basenem. Natomiast Ci niezniszczalni i zawsze gotowi na nowe wrażenia być może znajdą swój raj na ziemi!

Dzień 8

San Gil – Villa De Leyva – Otanche; 302 km; 7,5h jazdy,
Wypoczęci i pachnący po dniu bez motocykla zaczniemy dzień wcześnie rano, gdyż przed nami jeden z dłuższych odcinków trasy. Najpierw pojedziemy do Villa De Leyva gdzie zwiedzimy największy i zdecydowanie najbardziej dziwaczny dom z gliny na świecie. W samym miasteczku zjemy pyszny obiad w restauracji peruwiańskiej. Dalej ruszymy na zachód gdzie z każdym przejechanym kilometrem będzie bardziej górzyście i zielono, bo każdy kilometr będzie nas zbliżał do dżungli. Noc spędzimy w niewielkim, słynącym z wydobycia szmaragdów miasteczku. Będzie okazja nabyć z pierwszej ręki zielone pamiątki.

Dzień 9 oraz 10

Otanche – Puerto Berrio; 200 km; 5h jazdy,
Puerto Berrio – Guatape; 170km; 6h jazdy.
W odróżnieniu do poprzednich edycji, dojazd do Guatape rozbiliśmy na dwa odcinki. Dzień pierwszy rozpoczniemy śniadaniem z widokiem na zielone góry. Potem ruszymy w drogę, gdzie przez pierwsze 3 godziny będziemy jechać przez prawdziwą dżunglę. Miniemy liczne wodospady i strumienie, bujną roślinność oraz piękne ptaki czy motyle. Przejazd tego odcinka zostanie nam w pamięci na długie lata. Drugą część dnia pokonamy już po drogach asfaltowych wzdłuż jednej z największych rzek w Kolumbii i całej Ameryce Południowej – Rio Magdalena. Pojawi się tam ruch ciężarówek, jednak ten odcinek będzie płaski i bez zakrętów, więc pójdzie gładko. Samo Puerto Berrio, w której mamy nocleg odróżnia się od wszystkich odwiedzonych dotychczas. Jest sporo knajp, klubów tanecznych a ludność w dominującym stopniu jest czarnoskóra. Jest jednak bezpiecznie i kulturalnie. Następnego dnia będziemy kontynuować podróż od wczesnego poranka, żeby uniknąć upałów. Początek drogi leniwie będzie się wznosił drogą asfaltową. Potem czekają nas dość dziurawe szutry, którymi pojedziemy nieśpiesznym, bezpiecznym tempem. Trasa wiedzie wzdłuż kilku sztucznych zalewów i tam trzymających to wszystko w ryzach, co gwarantuje piękne widoki. Późnym popołudniem zameldujemy się w hotelu z basenem i widokiem na największą atrakcję regionu, czyli El Peñón de Guatapé.

Dzień 11

Guatape – SonSon ;126 km; 3,5h jazdy,
Monolit skalny, który podziwialiśmy poprzedniego wieczora z hotelowego tarasu teraz pojawi się przed nami, a od jego zdobycia będzie dzieliło nas jedynie 707 betonowych stopni. Gdy radośnie postawimy nogę na szczycie, naszym oczom ukaże się panorama, która zostanie nam w pamięci na zawsze. Jak okiem sięgnąć z każdej strony otaczały nas będą bezkresne i pięknie ukształtowane wody i zatoki El Embalse Peñol-Guatapé. Ciesząc się widokiem wypijemy soczek ze świeżych owoców, a po zejściu na dół ruszymy w dalszą drogę. Trasa tym razem będzie wyłącznie asfaltowa, a wyróżniać ją będzie, zwłaszcza w drugiej części, imponująca ilość gładkich zakrętów, które wszyscy tak uwielbiamy. Po drodze zatrzymamy się w zaprzyjaźnionej knajpce na małe co nieco, aby wieczorem w dobrych nastrojach dotrzeć do słynącego z produkcji kawy miasteczka Sonson. Tutaj trochę pozwiedzamy i wypoczniemy przed dniem kolejnym.

Dzień 12

Sonson – Salamina; 90 km; 6h jazdy,
Po wypiciu filiżanki regionalnej kawy, ruszymy na podbój “Zona Cafetera”. Trasa będzie niemalże wyłącznie pokryta szutrami, obfita w piękne widoki, do których zaliczać się będą plantacje kawy. Do tej okolicy niezmiernie rzadko docierają turyści, dlatego cały dzień będziemy mieli poczucie odkrywania nowych terytoriów. Zwłaszcza podczas obiadu w miasteczku, do którego nie można dojechać żadną asfaltową drogą. Na nocleg zatrzymamy się w hotelu w stylu kolonialnym, aby wypocząć po całodziennej offroadowej przeprawie.

Dzień 13

Salamina – Mariquita ;160 km; 5,5h jazdy,
W pierwszej części dnia pozostaniemy na szutrowych nawierzchniach. Po drodze zatrzymamy się by zrobić zdjęcia palm woskowych. Najwyższe potrafią osiągnąć wysokość nawet do 50m, co z grubsza licząc daje wysokość 17 piętrowego budynku! Po drodze miniemy wiele dolin, gdzie zobaczymy jak lokalni mieszkańcy radzą sobie z transportem towarów między górami za pomocą specjalnych wyciągów linowych. Drugą część dnia spędzimy już na drogach asfaltowych, które doprowadzą nas do hotelu z basenem, gdzie spędzimy noc.

Dzień 14

Mariquita – Sesquile; 234 km; 6h jazdy,
Rano znajdziemy czas na skorzystanie z dóbr na terenie naszego hotelu, takich jak możliwość łowienia ryb, korzystania z basenu, podziwiania chodzących swobodnie flamingów czy świetnej restauracji. Od Sesquile dzieli nas już tylko sześć godziny jazdy po pięknych asfaltowych zakrętach, które po przekroczeniu mostu nad główną rzeką Kolumbii – Rio Magdalena, z wysokości 200 m npm, skierują nas do hotelu. Po drodze zatrzymamy się, aby sfotografować rozciągającą się po horyzont panoramę doliny Magdaleny. Przy dobrej pogodzie widać stamtąd, położone 70 km na zachód, ośnieżone szczyty trzech wulkanów.

Dzień 15

Bogota, wylot
Po śniadaniu wraz z tymi, którzy mają wystarczająco czasu przed wylotem oraz ochotę na zwiedzanie, wyruszymy do najciekawszych miejsc stolicy Kolumbii, a tych jest co niemiara. Z pewnością należy do nich słynna góra Monserrate, z której szczytu (3152 m.n.p.m.) roztacza się spektakularny widok na miasto. Na szczęście nie będziemy musieli się na nią wspinać, ale skorzystamy z wygodnej kolejki linowej. Prawdopodobnie dopiero wtedy zdacie sobie sprawę, jak przytłaczająco duże jest to miasto – Bogotę zamieszkuje obecnie ponad 10 milionów ludzi. Zwiedzimy stare miasto, zjemy obiad, a następnie skierujemy nasze kroki do najsłynniejszego i najbogatszego muzeum złota na świecie – Museo del Oro, które wystawia ponad 30 tysięcy eksponatów ze sztuki złotniczej kultur prekolumbijskich. W porze obiadowej udamy się na soczyste steki do zaprzyjaźnionej restauracji, gdzie przy kieliszku dobrego wina omówimy naszą dwutygodniową przygodę dzień po dniu. Zostanie już tylko czas na transfer na lotnisko oraz pożegnanie.

terminy i Ceny

Najbliższe motocyklowe wyjazdy objazdowe po Kolumbii:

13-27 stycznia 2024


Koszt wyjazdu to 3200 euro dla kierowcy motocykla Yamaha XTZ250

lub

3800 euro* dla kierowcy motocykla Suzuki DR650

* w przypadku motocykla Suzuki należy jeszcze doliczyć opłatę za transport z innego miasta w wysokości 500 euro do podziału na wszystkich kierowców tych motocykli. W tym przypadku istnieje też możliwość zabrania pasażera w cenie 2300 euro. 

Cena zawiera: transfery z i na lotnisko w Kolumbii dla lotu sugerowanego, zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym ze śniadaniami (dopłata do pokoju jednoosobowego – 400 euro), wynajem motocykla na czas pobytu, przewodnika prowadzącego grupę na motocyklu, asystę samochodu serwisowego wiozącego bagaże z dwoma osobami do pomocy i ubezpieczenia wyjazdu, ubezpieczenie turystyczne, pamiątkowe koszulki, materiały foto-wideo.
Cena nie zawiera: biletów lotniczych, paliwa do motocykla, wyżywienia innego niż śniadania, kosztów dodatkowych atrakcji oraz wydatków własnych.

program wycieczki motocyklowej

ciekawostki

 Powierzchnia Kolumbii jest równa łącznej powierzchni Francji, Hiszpanii i Portugalii.

 Kolumbia jest jedynym krajem Ameryki Południowej z jednoczesnym dostępem do Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. 

 Nazywana jest „bramą do Ameryki Południowej” przez jej położenie: leży w miejscu, w którym Ameryki Północna, Środkowa i Południowa łączą się.

 Jest częścią Pierścienia Ognia- krajów podatnych na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. 

 Kolumbia jest drugim krajem na świecie co do liczby świąt narodowych, co wynika z jej bogactwa kulturowego. 

 W Kolumbii występuje najwięcej gatunków endemicznych. Są to gatunki niewystępujące w żadnym innym miejscu na świecie. 

 Jest ojczystym krajem Shakiry. 

  Dzieci od małego piją kawę po obiedzie. Oczywiście łagodniejszą wersję z mlekiem, podczas gdy dorośli piją czarną kawę, która dla europejskich kawoszy jest niesmaczną”lurą”.

 Kolumbia to miejsce, w którym miało znajdować się legendarne El Dorado. 

 Kraj ten zapewnia aż 60% światowej produkcji szmaragdu. 

 Każde większe miasto posiada przydomek: Bogota to Ateny Ameryki Południowej, a stolica salsy – Cali – to Niebieska Filia.

Formularz kontaktowy