Meczet w Kordobie

Nasze podróże po Hiszpanii to nie tylko gratka dla miłośników wypraw motocyklowych, to także uczta dla wielbicieli wyjątkowych zabytków, budowli i niespotykanych dotąd miejsc!

Jedną z najbardziej fascynujących budowli na naszej trasie jest Wielki Meczet La Mezquita de Córdoba w Kordobie!

Częściowo przebudowany na gotycko-renesansową katedrę. Wielki Meczet w Kordobie to perła średniowiecznej architektury religijnej islamu, miejsce przyćmiewające inne tego typu budowle. Jako olbrzymi kompleks architektoniczny był również najważniejszym miejscem społecznym, kulturalnym i politycznym w zachodniej Europie. Jego olbrzymia powierzchnia zajmuje 23.400 m2, a wewnątrz zachwyca harmonią swoistego lasu ponad 800 kolumn wykonanych z marmuru, granitu oraz jaspisu.

Najpiękniejsze walory Meczetu reprezentuje część dobudowana za czasów panowania kalifa Al-Hakama II (961-976). Z tamtego okresu pochodzi między innymi ośmiokątny mihrab z kopułą w kształcie muszli (nisza wskazująca modlącym się muzułmanom kierunek Mekki). Jego wejście zdobią przepiękne mozaiki, posiada ponoć niesamowitą akustykę. Podobno słowo wypowiadane wewnątrz tego małego pomieszczenia jest słyszane w odległych zakątkach całej świątyni. Również za panowania Al-Hakama II powstała największa część najpiękniejszych dekoracji meczetu. Do kompleksu La Mezquita należy także zewnętrzny, przestronny dziedziniec zwany Patio de los Naranjos. W miejscu tym wierni mogli obmyć się przed przekroczeniem progów świątyni, ale także zwyczajnie pohandlować lub poplotkować.

Pięknem Meczetu La Mezquita de Córdoba możecie zachwycać się osobiście, wybierając nasze wyprawy z hiszpańską Motofiestą!

Motofiesta