Namibia –
wycieczka objazdowa 4x4
Namibia – idealna wyprawa samochodowa by posmakować Afryki
Namibia to państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Angolą, Botswaną, RPA, Zambią oraz Zimbabwe. Większość powierzchni Namibii zajmuje rozległy wewnętrzny płaskowyż, położony na wysokości 700-1500 m n.p.m. Jego najwyższym punktem jest szczyt Brandberg 2606 m n.p.m. Płaskowyż opada na zachodzie stromym progiem ku wąskiej nadbrzeżnej nizinie, gdzie ciągnie się pustynia Namib. Na południu płaskowyż ogranicza dolina rzeki Oranje, a od wschodu kotlina Kalahari.
W Namibii można zwiedzać parki narodowe, największy na świecie meteoryt Hoba w okolicy miasta Grootfontein, wodospady Epupa Falls czy Skały Spitzkoppe. Fascynująca jest wycieczka do wioski Opuwo, gdzie zobaczyć można przenikanie się tradycyjnych kultur i współczesności. W tych rejonach mieszka lud Himba, który wciąż żyje tradycyjnie, w oddalonych od siebie małych osadach, w glinianych chatkach. Himba zajmują się wypasem bydła i są jednymi z ostatnich nomadów świata. Ubierają się w skromne stroje ze skór, nacierają całe ciało tłuszczem zmieszanym z ochrą i sproszkowanymi ziołami, co nadaje im unikatowy wygląd.
W związku z tym, że większość kraju pokrywają pustynie – Namib i Kalahari, warto choć na chwilę zjechać z turystycznych szlaków, aby doświadczyć czegoś naprawdę rzadko spotykanego.
Namibia to otwarte przestrzenie, fascynujące krajobrazy, bliski kontakt z naturą, niesamowici ludzie Himba, Herero, Buszmeni, Owambo i Kavango i brak masowej turystyki. Jeśli ktoś pragnie samotności na rozległym terenie, spania w buszu pod gwiazdami, pięknych widoków i podglądania dzikich zwierząt, to trafił doskonale. Ten niesamowity kraj zapewnia dziewiczą przyrodę, niepowtarzalne krajobrazy i możliwość poznania fascynujących kultur.
Ten wyjazd samochodowy ma charakter objazdowy.
Podróżujemy w sposób zorganizowany typu self – drive, co oznacza, że sami kierujemy wynajętymi samochodami, nie korzystamy z usług kierowców. Pozwala to na dużą swobodę i elastyczność wyprawy. Wjeżdżamy do parków narodowych, dzięki czemu mamy kontakt z dziką przyrodą i zwierzętami. Jest to świetny sposób na poznanie Afryki, jej piękna i dzikości. Trasa po namibijskich drogach jest mieszana, asfaltowo – szutrowa, bardzo zróżnicowana, co gwarantuje, że nuda nam nie straszna. Podczas wyjazdu spędzimy 10 noclegów na campingach oraz 4 noce w hotelach w pokojach dwuosobowych. Kompletny sprzęt campingowy i do gotowania wynajmujemy razem z samochodem. Łączność między samochodami zapewniają nam krótkofalówki.
Główne atrakcje
Główne atrakcje, które zobaczymy podczas tej wycieczki samochodowej, to między innymi:
Pustynia Namib wraz z Deadvlei (dolina śmierci) – najstarsza pustynia na świecie.
Epupa Falls – wodospady na rzece Kunene, na granicy Namibii i Angoli. W języku Herero nazwa “Epupa” oznacza “pianę”.
Park narodowy Etosha – Jeden z największych parków narodowych na świecie, zajmuje powierzchnię 22270 km².
Przekroczymy zwrotnik koziorożca – równoleżnik znajdujący się na południowej półkuli Ziemi, wyznaczający najdalej na południe wysunięte miejsce, nad którym Słońce może znajdować się w zenicie.
Zobaczymy część wybrzeża szkieletów – cmentarz rozbitych statków.
Skały Spitzkoppe – Spitzkoppe to grupa granitowych skał, z których najwyższa wznosi się na ok. 700 metrów nad poziomem terenu i jest nazywana Materhornem Namibii.
formuła wyjazdu
Ten wyjazd samochodowy ma charakter objazdowy.
Podróżujemy w sposób zorganizowany typu self – drive, co oznacza, że sami kierujemy wynajętymi samochodami, nie korzystamy z usług kierowców. Pozwala to na dużą swobodę i elastyczność wyprawy. Wjeżdżamy do parków narodowych, dzięki czemu mamy kontakt z dziką przyrodą i zwierzętami. Jest to świetny sposób na poznanie Afryki, jej piękna i dzikości. Trasa po namibijskich drogach jest mieszana, asfaltowo – szutrowa, bardzo zróżnicowana, co gwarantuje, że nuda nam nie straszna. Podczas wyjazdu spędzimy 10 noclegów na campingach oraz 4 noce w hotelach w pokojach dwuosobowych. Kompletny sprzęt campingowy i do gotowania wynajmujemy razem z samochodem. Łączność między samochodami zapewniają nam krótkofalówki.
PROGRAM WYCIECZKI SAMOCHODOWEJ
Dzień 1.
Warszawa – Frankfurt – Windhuk
Przelot do Frankfurtu i rozpoczęcie lotu do Namibii.
dzień 2.
Windhuk
(orientacyjny czas przejazdów 1 h, ok. 60 km)
Przylot do Windhuk rano, do południa odbiór samochodów z wypożyczalni, zakupy.
Popołudniem wspólny spacer i zwiedzanie stolicy położonej na wysokości 1650 m n.p.m, gdzie zaraz za ustawionymi wzdłuż głównej ulicy nowoczesnymi biurowcami i drapaczami chmur, rozciąga się dzielnica slumsów oraz bezkresna sawanna. W centrum zobaczymy kolonialne zabytki miasta, ale również jego żywą część, jaką są ulice pełne ludzi w tradycyjnych strojach lokalnych kultur, również ludu Himba – skąpo ubranych w skóry, jeżdżących taksówkami obok ubranych w błyszczące garnitury yuppie’ch.
Dla osób chętnych wyjazd na farmę gepardów (dodatkowo płatny ok. 45 EUR), gdzie będziemy mogli zobaczyć gepardy i lwy podczas karmienia.
W programie mamy również wspólną kolację w jednej z najlepszych namibijskich restauracji, która oferuje dania z antylop oraz doskonałe owoce morza z namibijskich hodowli.
dzień 3.
Windhuk – Sesriem,
(orientacyjny czas przejazdów 4 h, ok. 300 km)
Rano opuścimy Windhuk, by przejechać bardzo malowniczą, jedną z najwyżej położonych dróg w Namibii. Przejedziemy przez góry Gamsber i pokonamy jedną z najbardziej stromych przełęczy w południowej Afryce – przełęcz Spreetshoogte (1780 m n.p.m., nachylenie do 22%) lub przełęcz Gamsberg (2347 m n.p.m.) – najdłuższą i najwyższą w Namibii.
Następnym punktem naszego programu będzie wyjątkowy zajazd Solitaire na pustyni, gdzie zjemy kultową szarlotkę, której pieczenie zapoczątkował przed ponad dwudziestu laty Moos, potomek dawnych szkockich osadników McGregor. Moos nadał temu miejscu szczególny charakter – stworzył, w dawnym budynku warsztatu samochodowego, pośrodku pustyni, miejsce pachnące chlebem, ciastami i kawą, do którego od wielu lat lgną podróżnicy. Po lunchu w Solitaire pojedziemy na camping na pustyni Namib, gdzie spędzimy wieczór przy ognisku, świeżo upieczonych stekach z dziczyzny i doskonałym winie.
dzień 4.
Sesriem – Sossusvlei – Solitaire,
(orientacyjny czas przejazdów 2 h, ok. 140 km)
O świcie pojedziemy w głąb pustyni Namib, która jest najstarszą pustynią świata. W miejscu widokowym obejrzymy wschód słońca, w czasie którego piasek przybiera intensywnie czerwony kolor. Następnie osoby chętne będą mogły wejść na najwyższą na świecie wydmę – Big Daddy (ok. 300 m n.p.m.), by zobaczyć ciągnące się po horyzont pasma czerwonych piasków. Odwiedzimy także jedno z najpiękniejszych i najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie – dolinę Deadvlei, w której wciąż można zobaczyć pnie uschniętych akacji, które są świadectwem tego, że kiedyś dopływała tu woda. W czasie kilkugodzinnego pobytu na pustyni na pewno poczujemy wyjątkową ciszę i spokój pustyni, ale także siłę prażącego afrykańskiego słońca, dlatego następnym przystankiem będzie bar, w którym ucieszymy się zimnymi napojami i zjemy lunch. Po chwili odpoczynku zobaczymy także głęboki, malowniczy kanion Sesriem, który wielokrotnie był wypełniony wodą niemalże po brzegi urwisk, czego ślady widać do dziś na jego urwistych ścianach.
dzień 5.
Solitaire – Swakopmund,
(orientacyjny czas przejazdów 3.10 h, ok. 270 km)
Tego dnia przejedziemy przez przepiękne góry Naukluft i przekroczymy Zwrotnik Koziorożca. Nie jest to może bardzo widokowe miejsce, ale ważne geograficznie – jest to punkt nad którym Słońce raz do roku „zawraca” swoją pozorną podróż po niebie i jest to moment, w którym na północnej półkuli zaczyna się astronomiczne lato, a na południowej – zima.
Następnie pokonamy kolejne, piękne przełęcze i kaniony, w których wyraźnie widać różnorodne warstwy skał oraz bardzo ciekawą geologię Namibi.
Popołudnie i wieczór spędzimy w Swakopmund – kolonialnym miasteczku, gdzie w 1892 roku zbudowano pierwszy port. Miasteczko jest piękne i nostalgiczne, łączy piękno architektury kolonialnej i dramatyczną, przejmującą historią tego kraju, jej mieszkańców i kolonizatorów. Burzliwa historia jednak przeminęła i dziś Swakopmund jest sielskim, multi kulturowym, kolorowym miasteczkiem z malowniczym molo, wchodzącym w głąb oceanu.
Kolację zjemy w jednej z doskonałych restauracji z owocami morza.
dzień 6.
Swakopmund – Cape Cross – Spitzkoppe,
(orientacyjny czas przejazdów 3,5 h, ok. 280 km)
Rano, osoby chętne będą mogły skorzystać z dodatkowych atrakcji (dodatkowo płatnych) , na przykład lot widokowy awionetką (około 250 EUR), rejs po oceanie (ok. 60 EUR), jazda quadami po wydmach (ok. 30 EUR za 1 godzinę). Około południa przejedziemy przez fragment Wybrzeża Szkieletowego, czyli przez zazwyczaj mgliste i monotonne pustkowia, gdzie zobaczymy jeden z licznych wraków statków, które rozbiły się o skały tego nieprzyjaznego, wyściełanego solą i pobawionego na pozór życia wybrzeża. Na wybrzeżu Szkieletowym odwiedzimy również największą na świecie kolonię fok, która zadziwia ilością zwierząt (około 80-200 tysięcy) i ich bezpośrednią bliskością.
Następnie przejedziemy przez przepiękne, pomarańczowo-czerwone, góry Erongo i Pontok z charakterystycznym szczytem Spitzkoppe, otoczonym granitowymi skałami o abstrakcyjnych kolorach i kształtach. Miejsce to wykorzystano do nagrania scen do filmu Odyseja Kosmiczna.
Okolice Spitzkoppe są jednym z najlepszych miejsc w Namibii do obserwacji gwiazd, ponieważ jest tu wyjątkowo przejrzyste powietrze, a ciemności nie zakłócają żadne światła cywilizacji.
dzień 7.
Spitzkoppe – skamieniały las – wioska Damara – Twyfelfontain,
(orientacyjny czas przejazdów 4,5 h, 300 km)
Tego dnia odwiedzimy dwie z niezwykłych atrakcji Namibii:
– skamieniały las (gdzie zobaczyć można, liczące kilkadziesiąt milionów lat, pnie skamieniałych drzew),
– wioskę Damara (gdzie będziemy mogli poznać tę, zanikającą już kulturę, zobaczyć dawne stroje, tańce i śpiewy, sposób rozniecania ognia, czy wyrabiania narzędzi),
Wieczór spędzimy na kampingu, przy ognisku.
dzień 8.
Twyfelfontain – Palmwag,
(orientacyjny czas przejazdów 2 h, ok. 130 km)
Dzień rozpoczniemy od wizyty w Twyfelfontain – położonym w urokliwej dolinie stanowisku archeologicznym, gdzie Buszmeni pozostawili ponad 2500 rytów naskalnych, a najstarsze z nich liczą około 6 tysięcy lat. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Następnie przejedziemy do malowniczo położonego campingu Palmwag, znajdującego się nad brzegiem efemerycznej rzeki, który jest doskonałym miejscem do obserwacji zwierząt. Zdarza się, że camping odwiedzają słonie lub mniejsze drapieżniki. Popołudniem i wieczorem będziemy mogli odpocząć nad basenem, ciesząc się pięknym otoczeniem, czy lampką wina na tarasie widokowym restauracji.
dzień 9.
Palmwag – Opuwo,
(orientacyjny czas przejazdów 3,5 h, 240 km)
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą drogę na północ Namibii, przez półpustynne obszary Kaokolandu, gdzie brakuje wody, a roślinność jest coraz bardziej skąpa. Jednak to właśnie tutaj, na kamienistym pustkowiu, znajduje się źródło tworzące niewielki wodospad Ongongo oraz staw, w którym będziemy mogli się wykąpać.
Następnym przystankiem będzie Opuwo – najbardziej wysunięte na północ miasteczko, gdzie kultura zachodnia miesza się z tradycyjną kulturą Namibii, gdzie zobaczymy ludzi z plemienia Himba, ubranych w tradycyjne stroje ze skór, kobiety Herero ubrane w długie, bardzo ozdobne i kolorowe suknie, które są pozostałością wprowadzonej przez misjonarzy ponad sto lat temu mody wiktoriańskiej. Miasteczko ma wyjątkowy charakter ponieważ, mając zaledwie 5 tysięcy mieszkańców, jest stolicą północno zachodniej Namibii i jak każda stolica jest centrum życia i handlu regionu, skupia ludzi różnych kultur i zawodów. W Opuwo przenocujemy w bungalowach pięknego hotelu, gdzie będziemy mogli cieszyć się kąpielą w basenie typu infinity, z widokiem na rozległą sawannę.
dzień 10.
Opuwo – wodospady Epupa,
(orientacyjny czas przejazdów 3 h, 200 km)
Tego dnia wyruszymy dość wcześnie, by przed upałem południa odwiedzić wioskę ludu Himba, gdzie będziemy mogli porozmawiać o kulturze, o przeszłości ostatnich nomadów Afryki. Himba wciąż żyją tradycyjnie, tak jak przed kilkuset laty, wciąż ubierają się w skromne stroje ze skór, nacierają swoje ciała ochrą zmieszaną z tłuszczem i ziołami, co sprawia, że wyglądają baśniowo. Himba zajmują się wypasem krów oraz mniejszych zwierząt i wędrują ze stadami w poszukiwaniu pastwisk i wody. Spotkanie ludzi, którzy żyją w tak skrajnie różny sposób, niż ten, do którego my przywykliśmy, pozwoli nam spojrzeć szerzej na różnorodność kultur i nasz styl życia.
Po wizycie w wiosce Himba zatrzymamy się w osadzie Okongwati, by napić się czegoś zimnego w lokalnym, przydrożnym barze, a następnie pojedziemy do wodospadów Epupa, położonych na granicy z Angolą. Otoczenie wodospadów, to bujna oaza zielonych palm makalani, które wyglądają niezwykle na tle skalistych, czerwonych pagórków, pokrytych rzadką roślinnością.
Wieczór przy ognisku, nad rzeką, pod palmami i z lampką wina.
dzień 11.
Epupa Falls – Opuwo – Park Narodowy Etosza,
(orientacyjny czas przejazdów 5 h, ok. 350 km)
Rano opuścimy wodospady Epupa i przejedziemy do Parku Narodowego Etosza, który jest jednym z największych parków narodowych na świecie i zamieszkują go 144 gatunki ssaków oraz 340 gatunki ptaków. W czasie safari prawdopodobnie uda nam się zobaczyć największe drapieżniki, słonie, nosorożce, różne rodzaje dużych i małych antylop, które żyją w swoim naturalnym środowisku.
Pierwszego dnia odwiedzimy zachodnią część parku, a po dojechaniu na camping znajdujący się na terenie parku, z wieży widokowej będziemy mogli zobaczyć piękny zachód słońca na sawannie.
dzień 12.
Olifantsrus – Okakuejo – Halali,
(orientacyjny czas przejazdów 5 h, ok. 350 km)
Po śniadaniu o świcie wyruszymy na safari po środkowej części parku. Wjedziemy na powierzchnię wyschniętego słonego jeziora Etosza, a upalny czas lunchu spędzimy na campie Okakuejo, gdzie zjemy lunch, napijemy się kawy i ochłodzimy się w basenie. Popołudniem eksplorować będziemy wschodnią część parku, a noc spędzimy na campingu Halali, który również znajduje się na terenie parku. Wielkim atutem tego miejsca jest doskonały do obserwacji zwierząt wodopój, znajdujący się zaledwie 300 metrów od pola namiotowego, który przyciąga wieczorami drapieżniki, słonie i nosorożce.
dzień 13.
Halali – Onguma,
(orientacyjny czas przejazdów 3 h, ok. 180 km)
Rano wyruszymy na safari po wschodniej części parku, dojedziemy do fortu Namutoni, z którym wiążą się ciekawe historie z czasów kolonialnych. Po chwili odpoczynku w tutejszej kawiarni wyjedziemy z parku i zakwaterujemy się na campingu na terenie prywatnego rezerwatu zwierząt, sąsiadującego z Etoszą. Popołudniem będziemy wypoczywać nad basenem, wciąż wypatrując zwierząt, które przychodzą do wodopoju, znajdującego się zaledwie kilkadziesiąt metrów od basenu i tarasu klimatycznej restauracji.
dzień 14.
Onguma – Hoba – Waterberg,
(orientacyjny czas przejazdów 4,5 h, ok. 350 km)
Kiedy tylko dopijemy filiżankę kawy na tarasie restauracji, podziwiając wschód słońca, wyruszymy w stronę meteorytu Hoba, który waży około 60 ton i jest największym na świecie oraz największym znanym litym kawałkiem żelaza. Meteoryt spadł na Ziemię około 80 tysięcy lat temu i wciąż leży w tym samym miejscu. Meteoryt można nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć.
Następnie pojedziemy na camping znajdujący się na terenie kolejnego parku narodowego, u podnóża płaskowyżu Waterberg, którego plateau objęte jest ścisłą ochroną. W zależności od godziny przyjazdu, będziemy mogli pójść na spacer w kierunku plateau lub wycieczkę z przewodnikiem (dodatkowo płatną, ok. 30 EUR), by tropić zwierzęta i podziwiać wyjątkowo piękny ekosystem tego miejsca. Ostatni wieczór w namibijskiej przyrodzie spędzimy przy ognisku lub w restauracji.
dzień 15.
Waterberg – Windhuk,
(orientacyjny czas przejazdów 3 h, ok. 300 km)
Po śniadaniu i przygotowaniu sprzętu campingowego oraz samochodów do zwrotu, pojedziemy w stronę Windhuk. Po drodze zatrzymamy się w Okahandji na znanym targu rękodzieła. Po przyjeździe do stolicy oddamy samochody i zakwaterujemy się w hotelu. Wieczorem pójdziemy na wspólną, pożegnalną kolację do jednej ze znanych namibijskich restauracji.
dzień 16.
Windhuk – Frankfurt,
(orientacyjny czas przejazdów 1 h, ok. 100 km)
Po śniadaniu czas wolny na zakupy i przygotowanie do podróży. Dla osób chętnych (za dodatkową opłatą ok. 20 EUR) zorganizujemy wycieczkę do Katutury – ważnej historycznie dzielnicy slumsów, która powstała w czasach apartheidu, jednak wciąż swoje skromne domy ma tam znaczna część mieszkańców Windhuk. W czasie wycieczki odwiedzimy lokalny targ Katutury, spróbujemy słynnej kapany (pieczonej na blasze wołowiny lub baraniny), zobaczymy biedniejsze i bogatsze części tej dzielnicy i (w zależności od wielkości grupy) być może odwiedzimy jeden z blaszanych domów oraz lokalny bar.
Popołudniem pojedziemy na lotnisko, by odprawić się i wsiąść do samolotu z głową pełną pięknych, namibijskich wspomnień.
tERMINY I CENY
Najbliższe samochodowe wyjazdy objazdowe po Namibii:
25 lutego – 11 marca 2023
Koszt wyjazdu:
2700 euro od osoby w przypadku 4 osób w samochodzie;
2900 euro od osoby w przypadku 3 osób w samochodzie;
3300 euro od osoby w przypadku 2 osób w samochodzie.
Cena obejmuje: transfer z i na lotnisko w Windhuk, wynajem samochodów Toyota Hilux z namiotami na dachach i niezbędnym sprzętem biwakowym, maksymalne ubezpieczenie dla wypożyczanych samochodów, noclegi – 10 noclegów na campingach i 4 noclegi w hotelach w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem, koszty wjazdu do Parku Narodowego Sossusvlei, wjazd do Parku Narodowego Etosha, wstęp do Cape Cross, wstęp do Twyfelfontain, wstęp do meteoru Hioba, opieka minimum dwóch polskich przewodników, ubezpieczenie turystyczne.
Cena nie obejmuje: biletów lotniczych, paliwa do samochodu, wyżywienia (poza śniadaniami w przypadku noclegów w hotelach), wizy do Namibii, wydatków własnych
program wycieczki
Ciekawostki
● Namibia jest jednym z najmłodszych krajów na świecie – niepodległość uzyskała w roku 1990.
● Średnie temperatury wynoszą od 17° C do 30° C latem i od 7° C do 20° C zimą.
● Pustynia Namib jest najstarszą pustynią na świecie – ma 80 milionów lat.
● W Twyfelfontein znajdują się jedne z najstarszych rysunków naskalnych na świecie – mają około 6000 lat.
● Namibia posiada największe podziemne jezioro na świecie – Dragons Breath Cave.
● Najsłynniejszy park Namibii – Etosha, ma powierzchnię Holandii. Na tym terenie spotkać można między innymi lwa, słonia, nosorożca, żyrafę czy lamparta.
● Nazwa Namibia pochodzi od słowa Nama oznaczającego „ogromne miejsce nicości”.
● Namibia jest drugim po Mongolii, najrzadziej zaludnionym krajem świata.
● Litr paliwa kosztuje około 3,20 PLN.
● W kraju tym znajdują się bogate złoża diamentu, uranu i złota.
● Namibię zamieszkuje największa populacja gepardów na świecie.
● Namibia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów afrykańskich.
● Namibia poważnie traktuje ochronę przyrody. W rzeczywistości ponad 40 procent kraju jest objętych ochroną. Był to również pierwszy kraj afrykański, który włączył ochronę środowiska do swojej konstytucji. Stąd jego obfita przyroda.