Portugalia –

motocyklowa wycieczka objazdowa

Portugalia – wspaniały kraj do wycieczek motocyklowych

„Braga się modli, Coimbra studiuje, Porto pracuje, a Lizbona imprezuje”, głosi jedno z popularnych portugalskich powiedzeń. To stosunkowo niewielkie, liczące około 10 milionów mieszkańców państwo ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji, ale i kontrastów. Wielbiciele bogatej, różnorodnej przyrody, gorącego słońca, krętych dróg i mało uczęszczanych uliczek, a przede wszystkim przenikania się dwóch światów, współczesnego z historycznym, będą zachwyceni wizytą w położonej na Półwyspie Iberyjskim Portugalii. Spokojni, przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych mieszkańcy, niesamowite widoki i długa, bogata w wydarzenia historia co roku przyciągają rzesze głodnych piękna i niezapomnianych przeżyć turystów. To również tutaj, w Dolinie Douro, znajduje się najstarszy region winiarski na świecie.

Nasza wyprawa kończy się i rozpoczyna w miejscowości pod Porto. „Bardzo szlachetne, zawsze wierne i niepokonane Porto” – taki tytuł nadano mu w XIX wieku, kiedy Tripeiros, czyli mieszkańcy Porto, postawili niezrównany opór wrogim wojskom w latach 20. Zróżnicowanie terenowe i architektoniczne Portugalii jest widoczne na każdym kroku oraz podczas każdego kilometra pokonywanych tras. Liczne wzniesienia, pagórki oraz wysokie góry Serra da Estrella północnej części przechodzą w główny obszar rolniczy, czyli płaski i najcieplejszy region w Portugalii – Alentejo, by przy południowej granicy zmienić się w przepiękne klifowe wybrzeże Algarve. Podczas naszej wycieczki przyjrzymy się im wszystkim z bliska.

Główne atrakcje

Główne atrakcje, które zobaczymy podczas tej wycieczki motocyklowej, to między innymi:

Porto – położone nad ujściem rzeki Douro, drugie co do wielkości miasto Portugalii. Czaruje niepowtarzalnym klimatem wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Starego Miasta i pełnych życia, nowoczesnych dzielnic.

Dolina rzeki Douro – pełna przepaści, skał i ostrych stoków łączących się z szafirową wstęgą rzeki, dolina Douro otoczona jest najcenniejszymi winnicami Portugalii. W tym rejonie znajdują się miejscowości takie jak Amarante czy Tua.

Droga N222 – prowadząca z Peso de Régua do Pinhão 28-kilometrowa trasa, uznawana za najpiękniejszą drogę widokową na świecie.

Góry Serra da Estrella – najwyższe pasmo górskie w kontynentalnej Portugalii. Choć wysokości nie są imponujące, bo najwyższy szczyt ma 1993 m npm, to duża różnica wysokości w porównaniu z otoczeniem gwarantuje niezapomniane widoki.

Cabo da Roca – najdalej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy. Piękny skalisty klif wznoszący się na ponad 140 metrów nad poziom Oceanu Atlantyckiego.

Peniche – Miejscowość położona na klifowym przylądku, z trzech strona oblana wodami Oceanu Atlantyckiego. Poza nim odwiedzimy także Sines, najdalej wysunięty na południowy zachód przylądek św. Wincentego czy Nazare – miejscowość znana z rekordu Guinessa w serfowaniu na najwyższej fali (miała 24,38 metra wysokości!)

FORMUŁA WYJAZDU

Ten wyjazd motocyklowy ma charakter objazdowy.

Ta wyprawa stanowi optymalne połączenie niesamowitych widoków, zakrętów i dobrego asfaltu ze sztandarowymi punktami do zwiedzania w Portugalii. Bez ich odwiedzenia nikt nie może powiedzieć, że był w tym kraju!

Podczas wyjazdu jak zawsze zapewniamy najwyższy poziom obsługi. Grupę będzie prowadził nasz najlepszy przewodnik, który oprócz umiejętności jazdy motocyklem wyróżnia się także wiedzą na temat regionu oraz fantastycznym kontaktem z uczestnikami. Do dyspozycji uczestników będzie bus wiozący bagaże i sprzęt serwisowy, co zapewni komfort podróżowania bez obciążenia oraz szybką pomoc w przypadku awarii. Grupa będzie mogła podziwiać okoliczności przyrody, jadąc swoim tempem bez obaw odłączenia się od reszty ekipy.

Perełki architektury oraz wszelkie atrakcje są tylko dodatkiem do niesamowicie krętych asfaltów stworzonych do jeżdżenia motocyklem. Trasy są przez nas osobiście sprawdzone, wyselekcjonowane i zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalny poziom zadowolenia naszych uczestników.

PROGRAM WYCIECZKI MOTOCYKLOWEJ

Dzień 1

Dzień pierwszy to jak zwykle dzień organizacyjny. Przylatujemy do Porto, transferujemy się do hotelu. Tam zapoznajemy się ze sprzętem i przygotowujemy do dalszej podróży.

Dzień 2

Valongo – Manteigas
280 km. 5,5h jazdy

Ruszamy w drogę. Kierujemy się w stronę rzeki Douro, wzdłuż której będziemy jechać większość dnia. Piękna trasa z licznymi zakrętami i oszałamiającymi widokami na rzekę wycinającą swoją drogę wśród wzgórz porośniętych winoroślą na wszystkich robi duże wrażenie. W planie jest też słynna droga N222, której odcinek od Peso de Régua do Pinhão został wybrany w 2015 roku najlepszą trasą drogową na świecie. W drugiej części dnia przeniesiemy się szybszą, acz również malowniczą drogą IP2 w stronę gór Serra da Estrella, w których samym sercu zaplanowaliśmy nocleg.

Dzień 3

Manteigas – Alcantara
300km. 6,5h jazdy

To dzień pod znakiem górskiego rollercostera. Tysiące zakrętów, oszałamiające widoki, dobry asfalt i wspaniała zabawa – tego wszystkiego dostarczą nam Góry Gwieździste. Przejedziemy je niemal wzdłuż i wszerz, by nic co dobre nam nie umknęło. Czasami pojedziemy dwa razy danym odcinkiem, jednak w przeciwnym kierunku. Dopiero pod koniec dnia zjedziemy niżej i skierujemy się w hiszpańskiej granicy i miejscowości Alcántara. Tam przejedziemy przez sześciołukowy most zbudowany jeszcze przez Rzymian. Tę konstrukcję o długości niemal 200 metrów i wysokości 50 metrów wzniesiono ponad 1900 lat temu bez użycia zaprawy murarskiej. Od tamtej pory stoi i służy do dziś w niezmienionej formie.

Dzień 4

Alcantara – Carvoeiro
420km. 6,5h jazdy.

Rano znów kierujemy się w stronę Portugalii. To najdłuższy dystans, jaki pokonamy podczas tej wycieczki. Większość trasy prowadzi przez dość płaski i rolniczy obszar Alentejo, więc droga nie będzie zbyt kręta. Będą nam towarzyszyły sielskie obrazki portugalskiej prowincji z łanami zbóż ciągnącymi się po horyzont czy plantacjami dębu korkowego. Jest to jednocześnie najcieplejszy obszar całej Portugalii. W drugiej części dnia, kierując się ciągle na południe dojedziemy do Serra de Monchique, pagórkowatego pasma górskiego, które poprzedza klifowe wybrzeże Algarve. Tam krajobraz mocno się zmieni, a droga znów stanie się bardziej kręta. Dojedziemy do miejscowości nad samym oceanem, gdzie spędzimy noc.

Dzień 5

Carvoeiro – Sines

220km. 4h jazdy

Po intensywnych trzech dniach jazdy nieco zwolnimy tempo. Początek dnia spędzimy bez motocykli. Wsiądziemy na łódź i z perspektywy wody obejrzymy fenomenalne widokowo klifowe wybrzeże z mnóstwem ukrytych między skałami plaż. Główną atrakcją tej wycieczki będzie wpłynięcie do jaskini Benagil, która jest chyba najbardziej znaną i najbardziej pocztówkową jaskinią w Portugalii. Dostać się do niej można tylko od strony wody, a małą plażę wewnątrz oświetla otwór w sklepieniu. Nie jest to jedyna atrakcja, bo zobaczymy jeszcze wiele grot i formacji skalnych, które zrobią na Was wrażenie. Po wycieczce łodzią ponownie wsiądziemy na motocykle i ruszymy wzdłuż wybrzeża na najbardziej wysunięty na południowy zachód przylądek Portugalii, jakim jest przylądek św. Wincentego. Stamtąd nieco odjeżdżając od wybrzeża przejedziemy znów przez piękne pasmo Serra de Monchique między Algarve a Alentejo, by pod koniec dnia zameldować się w kolejnym hotelu nad oceanem.

Dzień 6

Sines – Peniche

293km. 5h jazdy.

Dzisiaj przetniemy Lizbonę, do której wjedziemy drugim najdłuższym mostem w Europie, spinającym brzegi rzeki Tag. W zależności od woli grupy możemy się skupić na zobaczeniu kilku ciekawych punktów wielkiej Lizbony, lub bardziej kameralnej i klimatycznej Sintry. Pojedziemy też na najdalej wysunięty na zachód przylądek kontynentalnej Europy, czyli Cabo da Roca. Widoki z klifu o wysokości ponad 140 metrów nad poziomem oceanu robią wrażenie. Dalej przemieścimy się na północ, by dojechać do Peniche, chyba najładniejszego miasteczka umieszczonym na cyplu z trzech stron oblanym wodami Oceanu Atlantyckiego.

Dzień 7

Peniche – Valongo
282km, 5h jazdy lub 320km, 6h jazdy

Dziś możliwy jest podział grupy, bo mamy dwie wersje przejazdu. Obie wersje przewidują wizytę w Nazare, pięknej miejscowości malowniczo położonej nad oceanem. Rozciąga się na nię piękna panorama z klifu, na który można wejść. Po jednej stronie widać miasteczko, zaś z drugiej strony są piękne widoki na niekończące się piaszczyste plaże. Dalej trasa może się rozdzielić. Jedna wersja przewiduje powrót do Porto wzdłuż wybrzeża, wcześniejszy powrót i wycieczkę do miasta na zwiedzanie i pożegnalną kolację. Druga wersja zakłada wizytę w Fatimie, miejscowości znanego ze swojego sanktuarium, licznych pielgrzymek i kultu maryjnego. To tutaj miało dojść do dwóch objawień Matki Bożej w XVIII i XX wieku. Ten przystanek przedłuży czas przyjazdu do Porto o około 2h, co automatycznie zabierze czas na zwiedzanie Porto.

Dzień 8

To dzień pożegnania. Wymeldowujemy się z hotelu i transferujemy na lotnisko, skąd wracamy do domu.

TERMINY I CENY

Najbliższe motocyklowe wyjazdy objazdowe po Portugalii:

8 – 15 września 2023

Cennik wyjazdów >>>

Yamaha Tracer 7

Yamaha Tracer 9

Yamaha Tracer 9 GT

Kierowca

w pokoju dwuosobowym

1600 euro

1800 euro

1900 euro

Kierowca

w pokoju jednoosobowym

1900 euro

2100 euro

2200 euro

Kierowca z pasażerem

w pokoju dwuosobowym

2200 euro

2400 euro

2500 euro

Cena zawiera: transfery lotniskowe dla lotu sugerowanego, wynajem motocykla Yamaha według tabeli, przewodnika na motocyklu, asystę busa serwisowego wiozącego bagaże, noclegi w hotelach 3 i 4 gwiazdkowych ze śniadaniami, ubezpieczenie turystyczne, pamiątkowe koszulki, zarejestrowane materiały foto-wideo.

Cena nie zawiera: biletów lotniczych, paliwa do motocykla, wyżywienia (poza śniadaniami), biletów wstępu do atrakcji czy na wycieczkę łodzią, wydatków własnych

CIEKAWOSTKI

● W stolicy Portugalii znajduje się Vasco da Gama, mierzący 17 kilometrów most na rzece Tag.

● W Portugalii powstał największy omlet na świecie. Ważył aż 6 ton!

● Portugalia należy do światowych liderów w kwestii energii odnawialnej – prawie 70% zapotrzebowania energetycznego tego kraju pochodzi z energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.

● Od 1139 roku Portugalia zachowuje te same, określone granice, co czyni ją najstarszym państwem w Europie.

● 14 963 – tylu uczestników liczyła największa na świecie Parada Świętego Mikołaja, która odbyła się w Porto.

● Fado, portugalska muzyka narodowa charakteryzująca się smutnymi tekstami i melodiami, która powstała w biednych dzielnicach portowych, została w 2011 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO

● W 1775 roku Lizbona została dotknięta jednym z największych na świecie trzęsień ziemi – miało ono 9.0 w skali Richtera.

Formularz kontaktowy