Procedury covidowe przed przylotem do Hiszpanii

Decyzją hiszpańskich władz tamtejsze piaszczyste plaże, urocze miasteczka, dzikość przyrody, moc zabytków i gorące słońce Półwyspu Iberyjskiego po ponownym otwarciu granic w czerwcu 2021 znów zapraszają do odwiedzin turystów z całego świata. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym i mieszkańcom, ustalone zostały ścisłe warunki, które należy spełnić, aby podczas nadal trwającego zagrożenia rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 móc cieszyć się czasem spędzonym w jednym z najpiękniejszych państw Europy. Jakie są najważniejsze informacje o procedurach covidowych tam obowiązujących oraz co należy zrobić przed przylotem do Hiszpanii, a także po powrocie do Polski, w dobie pandemii?

Formularz FCS – wymóg konieczny

Po pierwsze, każdy podróżujący do Hiszpanii zobowiązany jest do wypełnienia formularza, w którym zostanie poproszony o podanie danych kontaktowych oraz adresu miejsca przyszłego pobytu na terenie Hiszpanii. Całość formularza, wraz z miejscem na zaznaczenie informacji o aktualnym stanie zdrowia osoby (pytania o występowanie gorączki czy kaszlu) udostępniana jest podróżującym na 48 godzin przed datą planowanego wylotu. Formularz dostępny jest w językach hiszpańskim oraz angielskim. Zaleca się, aby informacje wymagane w formularzu uzupełnić już po odprawie, ponieważ zostaniemy w nim poproszeni o podanie numeru naszego miejsca w samolocie. Po wypełnieniu formularza wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu.

Dodatkowe procedury dla krajów niebędących w „zielonej strefie”

Co tydzień, w każdy poniedziałek, na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia w zakładce „Risk countries/areas” publikowana jest lista krajów ryzyka. Planując wylot, warto więc regularnie sprawdzać, które z państw i obszarów objęte są dodatkowymi procedurami. W zależności od tego, czy Polska znajduje aktualnie na liście krajów ryzyka, dla turystów z naszego kraju oprócz wypełnionego formularza FCS dodatkowo obowiązuje posiadanie co najmniej jednego spośród poniżej wymienionych dokumentów:

  1. Zaświadczenie o pełnym szczepieniu przeciwko COVID-19

Aby móc przebywać na terenie Hiszpanii podróżując z obszaru oznaczonego jako kraj ryzyka, jako jeden z trzech dopuszczalnych dokumentów możemy przedstawić certyfikat odbytego szczepienia. Jego ważność rozpoczyna się 14 dni po otrzymaniu pełnego szczepienia. Dopuszczalne są szczepienia zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków EMA i WHO. 

lub

  • Test diagnostyczny przeciwko SARS-CoV-2 z wynikiem ujemnym


Kolejnym możliwym do okazaniadokumentem wśród wymaganych od przyjezdnych z krajów ryzyka jest negatywny wynik testu diagnostycznego przeciwko SARS-CoV-2. Testy, które są akceptowane, to:

  • NAAT – testy amplifikacji kwasów nukleinowych, np RT-PCR, RT-LAMP, TMA, HAD, NEAR, CRISPR, SDA – z pobraniem próbek w ciągu 72h przed przylotem do Hiszpanii, lub
  • RAT – szybki test antygenowy z pobraniem próbek w ciągu 48h przed przylotem do Hiszpanii.

lub

  • Zaświadczenie o przebyciu COVID-19

Jeżeli natomiast przebyliśmy COVID-19, możemy przedstawić pozytywny test typu NAAT pod warunkiem, że został on wydany pomiędzy 11 a 180 dni przed przybyciem do Hiszpanii. W tym przypadku przepisy nie są jednak precyzyjne i mimo braku takiej informacji na hiszpańskich stronach rządowych, Konsulat Honorowy RP w Walencji sugeruje dołączenie do pozytywnego testu NAAT zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przebycie choroby w przeszłości.

Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.

Po więcej informacji możemy udać się na stronę Ministerstwa Zdrowia Hiszpanii dostępną w języku angielskim: https://www.mscbs.gob.es/en/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov/spth.htm

Po powrocie do Polski – kwestia kwarantanny

Co czeka nas po kiedy wrócimy już z Hiszpanii do Polski? Istnieje kilka możliwości. Jeżeli jesteśmy osobami zaszczepionymi bądź posiadającymi zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem lub przed przylotem wykonaliśmy test, zostaniemy na tej podstawie automatycznie zwolnieni z kwarantanny. Kiedy natomiast nie posiadamy testu ani odpowiedniego zaświadczenia o wykonanym szczepieniu bądź przebyciu choroby, zostanie na nas nałożona 10-dniowa kwarantanna. Znieść jej obowiązek można wykonując test antygenowy lub PCR w ciągu 48 godzin po powrocie. Punkty, w których możemy wykonać test antygenowy znajdują się obecnie na niemal każdym lotnisku[z1] , a ich koszt waha się, w zależności od miasta, od 110 zł do 300 zł. Wynik takiego testu może być dostępny nawet w ciągu 15 minut od pobrania i bezzwłocznie wysłany do straży granicznej, co jest równoznaczne ze zwolnieniem nas obowiązku przejścia kwarantanny.

Lecimy?

Hiszpański sektor turystyczny jest gotowy na przyjęcie gości z innych państw przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Aktualny brak ograniczeń w ruchu lotnicznym w całym kraju pozwoli nam więc bez obaw cieszyć się pobytem w jednym z najchętniej odwiedzanych zakątków świata i przeżyć kolejne, pełne przyjemnej adrenaliny i hiszpańskiego słońca przygody z Motofiestą!