Hiszpania – wycieczka offroadowa po Costa Blanca
8 dni
1250 km
80% offroad, 20% asfalt
Stopień trudności: 3/5
Max 6 kierowców
Typ wyjazdu: objazdowy
Yamaha Tenere 700 Extreme
Brak samochodu technicznego
Cennik
Yamaha Tenere 700 Extreme

Cennik
Yamaha Tenere 700 Extreme

Cena zawiera: transfer lotniskowy dla lotu sugerowanego; zakwaterowanie w hotelach lub pensjonatach o standardzie dobrych 3* lub 4* ze śniadaniami; wynajem motocykla na czas wyprawy z torbami do przewożenia bagażu; przewodnika na motocyklu; zaplanowaną, legalną trasę; ubezpieczenie turystyczne; pamiątkowe koszulki; materiały foto-wideo.
Cena nie zawiera: biletów lotniczych, wyżywienia poza śniadaniami, paliwa do motocykla, wydatków własnych.
Głównymi atrakcjami wyjazdu typu adventure jest sam fakt przebywania poza drogami utwardzonymi oraz bliski kontakt z naturą i zmiennym krajobrazem.
Jazda w terenie dostarcza dreszczyka emocji i pewnego wyzwania, którego nie doświadczymy na drogach asfaltowych. Każda pokonana przeszkoda terenowa niesie ze sobą dużą satysfakcję. Ponadto wyprawa jest bogato okraszona pięknymi widokami, emocjami i przygodą, którą długo będziecie wspominać. Trasa jest bardzo zróżnicowana. W dużej mierze wiedzie odcinkami górskimi, jednak nie zabraknie także przejazdów między gajami oliwnymi czy winnicami, korytami rzek a nawet krótkimi odcinkami po plaży.
Nasza flota motocyklowa
Do wyjazdów adventure używamy motocykli Yamaha Tenere 700 w wersji Extreme. Motocykle co roku wymieniamy na nowe, także możesz mieć pewność, że nie trafisz na egzemplarz starszy niż 8-9 miesięcy. W porównaniu ze standardową wersją Tenere 700, wersja Extreme ma przede wszystkim w pełni regulowane zawieszenie znane z topowej wersji World Raid. Z przodu są to widelce KYB z zwiększonym skoku (230 mm) oraz amortyzator KYB Piggyback o skoku 220 mm z tyłu. Praca tego zawieszenia jest progresywna, co sprawia, że świetnie się prowadzi nawet w trudnych, terenowych warunkach. Ponadto motocykl jest wyposażony w szerokie podnóżki, płaską kanapę rajdową, wysoki błotnik z przodu, osłonę chłodnicy i prowadnicę łańcucha. Ze swojej strony postaraliśmy się o dodatkową ochronę silnika i mocne handbary. Nie zapomnieliśmy też o możliwości zamocowania bagażu. Między wyjazdami dbają o nie wykwalifikowani mechanicy, więc możesz mieć pewność, że dostaniesz motocykl w 100% sprawny i gotowy do jazdy.
Ten wyjazd motocyklowy ma charakter objazdowy.
Codziennie śpimy w innym miejscu, a posiłki spożywamy w barach i restauracjach po drodze. Bagaże wozimy ze sobą na motocyklach. Trasa ma kilka wariantów, dzięki czemu do hotelu zawsze dojedziemy o rozsądnej porze.
Długość trasy to około 1250 km. W ponad 80% prowadzi poza asfaltem, więc nie jest stała i mogą zdarzyć się odcinki, które są czasowo zamknięte np. z powodu prowadzonych polowań lub nieprzejezdne po obfitych deszczach. Nie stanowi to jednak dla Nas problemu, szybko potrafimy wytyczyć optymalne objazdy.
Mniej niż 20% trasy stanowi nawierzchnia utwardzona- asfalt lub betonowe płyty. Pozostała część to drogi szutrowe, kamieniste lub gliniaste. Zadbamy o to, aby każdy dzień był urozmaicony i pełen wrażeń.
Stopień trudności wycieczki można określić jako umiarkowany. Trasa w dużej części prowadzi po luźnych kamieniach, jest wyboista i miejscami bardzo kręta. Wymaga przede wszystkich umiejętności swobodnego poruszania się motocyklem w pozycji stojącej oraz precyzyjnego operowania sprzęgłem, gazem i hamulcem.
Staramy się, aby wycieczka była jak najbardziej atrakcyjna, a przy tym dostępna dla szerokiego grona motocyklistów. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo. W związku z tym zastrzegamy sobie prawo do weryfikacji umiejętności każdego z uczestników na pierwszych kilkudziesięciu kilometrach trasy. Jeśli uznamy, że stopień trudności jest dla kogoś zbyt wysoki oraz stanowi on niebezpieczeństwo dla zdrowia swojego lub innych uczestników, poprosimy go o zjechanie do asfaltu i kontynuowanie wycieczki po czarnym.

Plan podróży
Przylot do Alicante; transfer;
Pierwszy dzień to czas przylotu do Alicante i transferu do hotelu w Calpe. Tego dnia przekażemy uczestnikom miękkie torby, które będziemy używać podczas jazdy na motocyklu i jednocześnie zabierzemy walizki celem bezpiecznego ich przechowania. Zapoznamy się z motocyklami i sposobem montażu toreb. Jeśli czas przylotu pozwoli udamy się także na plażowanie lub na szczyt Ifach – 332 m skały górującej nad miastem i będącej jednocześnie najmniejszym parkiem narodowym w Hiszpanii.
Calpe – Yecla; 190 km; ok. 9h jazdy.
Naszą przygodę rozpoczniemy dość wcześnie, bo w okolicach godziny 9:30, tuż po śniadaniu i zapakowaniu się na motocykle. Pierwsze kilkanaście kilometrów jedziemy trasą dojazdową do urokliwej miejscowości Altea, cechującej się niską zabudową i tradycyjną architekturą. Skręcając w prawo pojedziemy do pełnego pięknych zakamarków Guadalest, które jest uosobieniem spokoju i ciszy. Przejedziemy doliną rzeki o tej samej nazwie. Po wizycie na tamie wjedziemy w góry, skąd rozpościera się piękny widok na sąsiadujące szczyty, lazurowy zbiornik wodny przy tamie i nieco bardziej odległe morze. Przetniemy pasmo górskie Sierra de Aitana. Dalej jadąc głównie drogami górskimi pomiędzy skalistymi szczytami, gdzieniegdzie będziemy zmuszeni wyjechać na asfalt, ale nie będą to długie odcinki. Bliżej mety tego odcinka teren się nieco wypłaszcza, jednak jego atrakcyjność nie maleje.
Yecla– Moratalla; 180 km; ok. 9h jazdy.
Początek dnia spędzimy wśród krajobrazów charakterystyczny dla tego regionu. Zobaczymy krótkie, pojedyncze pasma górskie oddalone od siebie o kilka lub kilkanaście kilometrów, a pomiędzy nimi teren płaski jak stół. Robi to niesamowite wrażenie. W miejscowości Jumilla, jednej z najstarszych hiszpańskich apelacji, słynącej z produkcji win, zjemy pyszny obiad. Po obiedzie wjedziemy na górę św. Anny, gdzie zaczniemy jeden z najładniejszych widokowo odcinków całego wyjazdu. Przez kilkadziesiąt kilometrów będziemy jechać dobrze utrzymaną, krętą drogą szutrową wyciętą w zboczu dwóch pasm górskich. Przy miejscowości Calasparra, gdzie wśród winnic rośnie pszenica, oliwki i migdały, teren się wypłaszcza i da nieco wytchnienia, jednak to nie koniec atrakcji. Przed noclegiem jeszcze raz wjedziemy w góry, tym razem Sierra de Moratalla, gdzie nieco wytrzęsą nas wyjątkowo liczne kamienie. Przejeżdżając bezimienną przełęcz na wysokości 1000 mnpm, przy zbliżającym się zachodzie słońca, długim zjazdem dojedziemy do bazy noclegowej.
Moratalla – La Almudema; 220 km; ok. 9h jazdy.
To będzie bardzo długi dzień jazdy, jednak z możliwością skrócenia trasy do 160 km. Wszystko zależy od tempa i woli grupy. Długie odcinki górskie, między licznymi skalistymi szczytami będą przeplatać się z przejazdami płaskimi dolinami porośniętymi licznymi sadami i uprawami. Odwiedzimy pięknie położone miejscowości pośrodku niczego, z dala od cywilizacji, gdzie nie będzie nawet zasięgu w telefonach, a gdzie zjemy fantastycznego steka za rozsądne pieniądze. Następnie zjedziemy w rozległe doliny, gdzie tempo jazdy będzie szybsze. Podczas opadów deszczu może spotkać nas tam trochę błota, ale nie powinna to być dla nas przeszkoda. Potem jeszcze jedno pasmo górskie, po której będziemy musieli podjąć decyzję o ewentualnym skrócie.
La Almudema – Puerto de Mazarron; 230 km; ok. 8h jazdy.
Po kilkunastokilometrowym asfaltowym odcinki na początek dnia wjedziemy w jeden z moich ulubionych odcinków na trasie. Otoczą nas niewysokie, ostre wzgórza, które otoczą nas z każdej strony, ciągnąc się po horyzont. Wytyczono po nich całe mrowie niesamowicie pokręconych dróg szutrowych. W tym rejonie możemy zapomnieć o prostych odcinkach, droga przez cały czas będzie skręcać, wznosić się lub opadać. Jazda jest wymagająca, ale widoki fantastyczne. Po pewnym czasie wjedziemy w wyschnięte koryto rzeki, którym będziemy jechać przez kilka kilometrów. Płaskie, kamieniste dno meandrujące między skałami wśród bujniejszej niż dotychczas roślinności robi duże wrażenie. Następnie wrócimy na wzgórza, gdzie po kolejnych setkach zakrętów i przewyższeń ni stąd ni zowąd zjedziemy nagle do zabytkowego miasta Lorca, gdzie zjemy obiad. Dalej przejedziemy jeszcze przez pasmo górskie, ale ten odcinek w dużej mierze będzie asfaltowy, a następnie na krótko pożegnamy się z górami. Znów wjeżdżając w koryto okresowej rzeki dojedziemy do pięknej plaży, gdzie odpoczniemy przy kojącym szumie fal. Dalej kierując się wzdłuż brzegu, zabiorę Was w chyba najbardziej fotogeniczne miejsce na trasie. Ścieżka poprowadzi nas na fragment muru nieznanego mi przeznaczenia, który wcina się w malowniczą zatoczkę. Widok z góry na zatokę otoczoną klifami i motocyklami stojącymi na tym wąskim murze wyryje Wam się w pamięci na długo. Miejsce, choć bardzo ładne, budzi lęk z uwagi na sporą wysokość i niewielką szerokość muru, więc nie każdy odważył się zapozować tam do zdjęcia.
Puerto de Mazarron – Yecla; 230 km; ok. 7h jazdy.
Ten odcinek też będzie długi, jednak będzie zdecydowanie najbardziej płaski. Tym razem większość dnia spędzimy na łagodnie falującym terenie z dość szybkimi drogami między niezliczonymi gajami oliwnymi, winnicami czy farmami solarnymi. Średnia prędkość jazdy będzie wyraźnie wyższa, a jazda wyjątkowo łatwa i przyjemna. Oczywiście nie będzie tak, że zupełnie pominiemy jazdę górami, bo w końcu dla nich tu przyjechaliśmy. Jednak tego dnia będą wyjątkowo nieliczne i krótkie.
Yecla – Calpe; 200 km; ok. 6h jazdy.
Ostatni dzień jazdy mimo długiego odcinka do przejechania będzie szybszy. Choć będziemy jechać w dużej mierze między tymi samymi miejscowościami co dnia pierwszego, wybierzemy inną trasę. Będzie ona trochę łatwiejsza i szybsza. Dalej będziemy jechać przez góry, parki i wśród hiszpańskich lasów, jednak często będzie to dobrze utrzymana droga, po której jazda będzie czystą przyjemnością. Według założeń około godziny 16 stawimy się w Calpe, gdzie najpierw pojedziemy na myjnię. Po doprowadzeniu motocykli do porządku jedziemy do hotelu, gdzie oddam Wasze walizki. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji, planując kolejne wyjazdy z Motofiestą!
Alicante, wylot
Na kilka godzin przed wylotem zbierzemy się przed hotelem, po czym komfortowy bus zawiezie Was na lotnisko, gdzie oficjalnie skończy się hiszpański offroad z Motofiestą.
Odpowiedzi na często zadawane pytania
Czym jeździmy podczas motocyklowych wypraw w terenie?
Do takich wyjazdów używamy motocykli Honda CRF250L z roczników 2020. Motocykle przeszły szereg modyfikacji, by lepiej przystosować je do podróży po bezdrożach. Część z nich miała charakter funkcjonalny, jak np. montaż szerokich bagażników na torbę z bagażem. Inne natomiast miały charakter ochronny – montaż handbarów, aluminiowej osłony silnika, osłony dekla filtra oleju czy linki zabezpieczającej dźwignię tylnego hamulca. Pozostałe to modyfikacje dla lepszego prowadzenia – wymiana sprężyn w przednim i tylnym zawieszeniu, montaż mniejszej przedniej zębatki dla lepszej dynamiki czy opon o agresywnym terenowym bieżniku dla lepszej przyczepności. Między wyjazdami dbają o nie wykwalifikowani mechanicy, więc możesz mieć pewność, że dostaniesz motocykl w 100% sprawny i gotowy do jazdy.
Udostępniamy także torby typu banana bag wraz z paskami mocującymi do przewożenia bagażu podczas wyprawy.
Bagaże
Po przybyciu do bazy należy przepakować się do udostępnionych przez nas toreb – walizki zostaną przechowane bezpiecznie w naszym samochodzie lub hotelu. Torby do wykorzystania mają 50 litrów pojemności i są w formie banana bag. Zmieszczą więcej, niż powinniście ze sobą zabierać. Z uwagi na to, że nie będzie nam towarzyszył wóz serwisowy, wszystkie swoje rzeczy będziemy wozić na motocyklach.
Duży ciężar i objętość bagażu utrudnia jazdę w terenie i pogarsza prowadzenie motocykla, dlatego radzimy zapakować się możliwie lekko. Odzieży codziennej będziemy używać jedynie wieczorami i rano, więc moim zdaniem 3 koszulki i jedne spodnie z odpinanymi nogawkami wystarczą. Kosmetyki warto przelać do małych, uniwersalnych buteleczek turystycznych. Patentów na obniżenie wagi i objętości bagażu jest sporo, w razie czego służę radą.
Czy muszę martwić się o ubezpieczenie dla siebie?
Ubezpieczenie turystyczne wykupujemy dla każdego uczestnika. Jest to Allianz Globetroter. Polisa obejmuje 200 000 zł Kosztów leczenia i Assistance, 200 000 zł OC oraz 50 000 zł NNW.
Szczegółową rozpiskę kwot ubezpieczenia można sprawdzić pod tym LINKIEM.
Poziom trudności
Poziom trudności oceniamy jako umiarkowany. Drogi, którymi będziemy się poruszać, są w głównej mierze kamieniste o różnym charakterze – często wyboiste, kręte lub o luźnej nawierzchni. Uczestnik takiego wyjazdu, by czerpać z niego frajdę, powinien czuć się swobodnie jadąc na stojąco w takim terenie. Pierwsze 50 km pierwszego dnia jest odcinkiem weryfikującym. W przypadku zbyt wysokiego poziomu trudności dla któregoś z uczestników, poprosimy go o zmianę trasy na alternatywną, asfaltową. Będzie się to jednak wiązało ze znacznym zużyciem terenowych opon. W przypadku takiej sytuacji potrącimy z wpłaconej kaucji 80 euro. Takie rozwiązanie jest podyktowane bezpieczeństwem grupy i wszystkich uczestników z osobna.
Transfery lotniskowe
W cenie wyjazdu są zawarte transfery z i na lotnisko dla lotu sugerowanego. Lot sugerowany i związany z nim transfer wybierzemy w taki sposób, żeby obsłużyć jak największą liczbę uczestników. Zostanie ogłoszony na minimum miesiąc przed datą rozpoczęcia wyjazdu. Jest możliwość przedłużenia pobytu i innego zorganizowania transferów, ale to wymaga indywidualnych ustaleń.
Jak przebiega rezerwacja i płatność za wyjazd?
Dokonanie rezerwacji jest proste i szybkie. Należy kliknąć przycisk „Zarezerwuj teraz” znajdujący się na stronie z opisem wyjazdu i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na podstawie zebranych danych przygotowuję umowę i wysyłam ją razem z pozostałymi dokumentami dotyczącymi wyjazdu. Na tę chwilę rezerwacja jest traktowana jako „wstępna”. Następnie konieczne jest odesłanie podpisanej umowy oraz wpłata 15% ceny wyjazdu, co potwierdza rezerwację miejsca.
Płatność za wyjazd odbywa się w trzech ratach. Pierwsza w wysokości 15% wartości wyjazdu potwierdza dokonanie rezerwacji. Druga w wysokości 35% wartości wyjazdu płatna jest po zebraniu grupy minimalnej, najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy. Trzecia rata w wysokości 50% płatna jest gotówką, pierwszego dnia wyjazdu.
W przypadku rezygnacji z wyjazdu na minimum 60 dni przed wyjazdem wpłaty są zwrotne w 100%, między 59 a 30 dni przed są zwrotne w 50%, między 29 a 7 dni zwrotne w 25%. Po tym terminie wpłaty nie są zwracane.
Kaucja za motocykle
Przed pierwszym wyjazdem konieczne jest wpłacenie kaucji zwrotnej w wysokości 700 euro od motocykla. Kaucja będzie rozliczana najszybciej jak to możliwe, najczęściej ostatniego dnia, zwykle nie później niż 7 dni po zakończeniu wyjazdu. Można ją wpłacić gotówką na miejscu lub przelewem, jednak trzeba upewnić się, że zostanie on zaksięgowany na naszym koncie przed pierwszym dniem jazdy. Jest też możliwość wpłaty kaucji kartą płatniczą, jednak w tym przypadku kwota zwrotu będzie pomniejszona o 1,49% prowizji. W przypadku uszkodzeń motocykla z winy kierującego, potrącamy z kaucji wartości odpowiadające cenie uszkodzonych części w taki sposób, by przywrócić motocykl do stanu sprzed wypożyczenia, oczywiście z uwzględnieniem normalnego zużycia. Części wyceniamy u polskiego dealera Yamaha.
Cennik uszkodzeń przykładowych elementów Honda CRF250L:
- Kierownica – 75 euro
- Handbary – 70 euro
- Listki hanbarów – 10 euro
- Naklejki na boczkach – 15 euro za sztukę
- Przedni boczek z grafiką – 110 euro
- Lusterko – 25 euro
- Dźwignia sprzęgła – 20 euro
- Dźwignia hamulca przedniego – 25 euro
- Dźwignia hamulca tylnego – 50 euro
- Dźwignia zmiany biegów – 50 euro
- Poszycie kanapy – 50 euro
- Lakierowana osłona wydechu – 70 euro
- Kierunkowskaz – 25 euro za sztukę
- Lakierowana osłona skrzynki narzędziowej – 45 euro
- Zgubienie kluczyków – 100 euro
- Zgubienie dokumentów – 50 euro
Ciekawostki o Hiszpanii
- Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików.
- Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie.
- Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę.
- Hiszpania to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Jej udział w tym rynku to aż 44 proc.
- W Madrycie średnio 200 na 365 dni w roku jest słonecznych.
- Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach świata.
- Hiszpanie mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki.
- Zgodnie ze zwyczajem Hiszpanie całują się w policzek na powitanie.
- Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009 r. język został wpisany na listę UNESCO.
- Z Hiszpanii pochodzą kultowe lizaki chupa chups (nazwa pochodzi od hiszpańskiego czasownika chupar, który oznacza ssać). Istnieją już od ponad 56 lat.
- La Tomatina to hiszpańska bitwa na pomidory. Odbywa się każdego roku w ostatnią środę sierpnia.
- Hiszpania to największy producent bananów w Europie.
- Narodowym przysmakiem Hiszpanów jest paella, a tortillą nazywają… omlet.

Obejrzyj relację z wycieczki offroadowej po Costa Blanca
