Islandia – wycieczka objazdowa po fiordach zachodnich 4×4
8 dni
1540 km
80% asfalt, 20% szuter
Stopień trudności: 2/5
Max 12 osób / 6 samochodów
Dacia Duster 4×4
Typ wycieczki: objazdowa
Najważniejsze atrakcje
Reykjavik • półwysep Snæfellsness • Gorące źródła • Ytri Tunga • Liczne wodospady • Látrabjarg • czarna plaża Djupalonssandur • góra Kirkjufell • maskonury
Cena
€1700 za osobę w przypadku dwóch osób podróżujących w samochodzie;
€2400 za osobę w przypadku jednej osoby podróżującej w samochodzie.
Cena zawiera: transfery z i na lotnisko w Keflaviku (KEF) dla lotu sugerowanego, wynajem samochodu Dacia Duster z dwuosobowym namiotem na dachu oraz sprzętem campingowym na czas wyjazdu, noclegi na campingach (ze wszystkimi podatkami) z wykupioną elektrycznością i prysznicem, opieka przewodnika, ubezpieczenie turystyczne, pamiątkowe koszulki, zarejestrowane materiały foto-wideo.
Cena nie zawiera: kosztów biletów lotniczych, zakwaterowania poza wskazanymi datami wyjazdu, wyżywienia, paliwa do samochodów oraz wydatków własnych, mandatów i opłat drogowych.
Nasza flota
Podczas wycieczki będziemy się przemieszczać samochodami marki Dacia Duster.
Islandia – przepiękny kraj na wyprawę samochodową 4×4
To, za co kochamy Islandię to natura, jej dzikość i nieprzewidywalność pogody. Przebywając tam, czujemy ducha nordyckich wierzeń, widzimy jak wiele dla mieszkańców znaczą ich korzenie. To wszystko sprawia, że czujemy się tam jak w domu i chcemy, żebyście również tego doświadczyli. Ale czym jest doświadczanie Islandii bez poznania jej największych walorów? Zachodnie Fiordy, po których będziemy się poruszać, razem z półwyspami Snaefellsnes i Reykjanes to jedne z najbardziej spektakularnych regionów tego pięknego kraju. Nic dziwnego, że nazywają je „Islandią w pigułce”, skoro możemy tam doświadczyć wszystkich bogactw wyspy: gejzerów, wodospadów, jaskiń i pól lawowych, gorących źródeł, lodowców, czy nawet wulkanu.
Tak niewiele wystarczy, by doświadczyć Islandii w jej pełnej krasie. By móc przespacerować się po czarnych plażach w poszukiwaniu odpoczywających fok, by wypatrywać maskonurów, czy słuchać legend i historii przy zupie homarowej. Chociaż nasza podróż do krótkich nie należy- 1500km to niemała liczba- gwarantujemy, że z nami wypoczniecie. Zobaczcie piękno tego rzadko odwiedzanego rejonu razem z nami! Radzimy wziąć aparat z dużą kartą pamięci, bo każde zrobione zdjęcie może okazać się zdjęciem życia!

Ten wyjazd samochodowy ma charakter objazdowy.
8 dniowa wyprawa będzie poprowadzona na Zachodnie Fiordy, dając możliwość zasmakowania Islandii w pigułce. Całkowita długość trasy wyniesie 1500km. Około 85% będzie prowadziło asfaltami dobrej jakości, natomiast 15% drogami szutrowymi. Noclegi zapewniamy na sprawdzonych, dobrej klasy campingach.
Używamy samochodów Dacia Duster z napędem 4×4 i namiotami na dachach i sprzętem campingowym. Jedno auto jest wynajmowane dla maksymalnie dwóch osób.

Plan podróży
Przylot do Keflaviku
Podróż rozpocznie się już po wylocie z Polski. Lądowanie będzie w Keflaviku, miejscowości położonej na malowniczym, ale bardzo surowym Półwyspie Reykjanes, niedaleko stolicy Islandii, Reykjaviku. Pierwszy dzień poświęcimy na transfer lotniskowy, krótką aklimatyzację. Przepakujemy się także do samochodów oraz zapoznamy się ze sprzętem. Słowem, przygotujemy się do startującej następnego dnia podróży.
Reykjavik – Ólafsvik; 240 km;
Wyjeżdżając z Reykjaviku będziemy kierować się na północny zachód wyspy, w kierunku Półwyspu Snæfellsness z Parkiem Narodowym o tej samej nazwie. Znajduje się tam słynny z książek Juliusza Verne’a lodowiec Snæfellsjokull. Na półwyspie można znaleźć dosłownie wszystko to, czego szuka turysta odwiedzający Islandię. Jest tam mnóstwo unikatowych formacji skalnych, lawowych pól, plaż, na których można spotkać foki, majestatyczny lodowiec, wulkan, jaskinie i geotermalne źródła. Podróż rozpocznie się przekroczeniem podmorskiego tunelu, który znajduje się pod Hvalfjordur – czyli Fiordem Wielorybim. Jest on swego rodzaju „bramą” wjazdową na zachód. Po drodze odwiedzimy miasteczko Borgarnes, do którego dojedziemy jednym z najdłuższych mostów w Islandii prowadzącym przez kolejny fiord – Borgarfjordur. Dalsza trasa będzie wiodła nas drogą wzdłuż półwyspu z wspaniałymi widokami na pasma górskie i ciekawe formacje skalne. Zatrzymamy się przy spektakularnym bazaltowym klifie – Gerðuberg, do którego dojedziemy drogą szutrową. Podążając dalej na zachód odwiedzimy osadę Buðir, wieś Arnarstapi, w której znajduje się wiele ciekawych formacji lawowych. W jednym z tych miejsc u podnóży lodowca zatrzymamy się na kawę w restauracji z widokiem na morze. Kolejnym miejscem krótkiego postoju będą klify Londrangar, które są unikatowymi formacjami skalnymi. Kolejnym przystankiem będzie czarna plaża Djupalonssandur. Jest to jedna z najpiękniejszych czarnych plaż w Islandii. Następnie pojedziemy na drugą stronę lodowca i dotrzemy do małej miejscowości Ólafsvik, gdzie zatrzymamy się na noc.
Ólafsvik – Vesturland; 300 km;
Wyruszymy z malowniczego Ólafsvik i będziemy posuwać się na wschód półwyspu objeżdżając lodowiec. Po drodze będziemy mijać wiele ciekawych punktów widokowych, z których przy dobrej widoczności będziemy mogli zobaczyć Fiordy Zachodnie. Zatrzymamy się przy słynnej górze Kirkjufell – ma 463 m wysokości i jest jedną z najczęściej fotografowanych gór w Islandii. Dalej przejedziemy przez fiordy, które doprowadzą nas do malowniczego pola lawy Berserkjahraun. W jego okolicy znajduje się słynna farma z muzeum, które jest poświęcone dość egzotycznemu przysmakowi w Islandii – rekinowi. Tam też można spróbować tego specjału zwanego – hákarl, przygotowanego z fermentowanego mięsa rekina polarnego. Następny przystanek będzie w największej na półwyspie miejscowości Stykkishólmur, gdzie zatrzymamy się na lunch i kawę. Wejdziemy na klif z latarnią morską, z której rozpościera się widok na fiord Breiðafjörður i małe wysepki. Wyjeżdżając z miasta zatrzymamy się przy górze życzeń, Świętej Górze – Helgafell. Góra ta była uznawana za święte miejsce i tam powstała pierwsza świątynia Thora. Dalsza podróż będzie wiodła malowniczą drogą w głąb fiordu. W zależności od pogody do hotelu w okolicach Vesturland dojedziemy drogą szutrową lub asfaltową.
Vesturland – Breiðavík; 225 km;
Wyruszymy rano kierując się w stronę islandzkich Fiordów Zachodnich. Będzie to dzień pełen wspaniałych widoków i wrażeń. Będziemy jechać drogami wijącymi się wzdłuż fiordów mając po jednej stronie morze a po drugiej góry. Zatrzymamy się w miejscu Flókalundur, które ma swoją nazwę od słynnego Wikinga Hrafna – Flóki. Był on pierwszym znanym Wikingiem, który przypłynął na Islandię i próbował tu zamieszkać. Do brzegu dopłynął w właśnie przy Flókalundur, gdzie znajduje się też małe gorące źródło z wodą geotermalną, w której można odpocząć z widokiem na morze. Tego dnia dojedziemy do Breiðavík, gdzie zatrzymamy się na noc. Z tego miejsca będziemy mieli zaledwie kilka minut do najdalej wysuniętego na zachód punktu na Islandii i w Europie, do Latrabjarg.
Breiðavík – Þingeyri; 240 km;
Dzień rozpoczniemy od jazdy drogami szutrowymi i odwiedzenia klifów Latrabjarg, które są najbardziej oddalonym na zachód punktem w Europie. Te słynne klify są miejscem do obserwacji ptactwa morskiego, w tym maskonurów. Przy dobrej widoczności z urwiska można wypatrzeć brzegi Grenlandii. Zatrzymamy się także przy pięknych, tym razem złotych plażach i muzeum lotnictwa. Dalsza trasa będzie prowadziła drogami asfaltowymi i szutrowymi. Zatrzymamy się w wielu miejscach ze wspaniałymi widokami i odpoczniemy w gorącym źródle. Kolejnym elementem wycieczki będzie wodospad Dynjandi, który ma 100 metrów wysokości jest czwartym co do wielkości wodospadem w Islandii. Z wodospadu ruszymy dalej na północną część fiordów do miejscowości Þingeyri, gdzie spędzimy noc.
Þingeyri – Hólmavik; 230 km;
Wyjeżdżając z małej miejscowości Þingeyri będziemy zmierzać do największego miasta na Fiordach Zachodnich – do Ísafjörður. Mieszka tam około 2600 osób, z czego dużą grupę stanowią Polacy. Po zwiedzeniu miasteczka udamy się w dalszą drogę wijącą się wzdłuż fiordów. Zatrzymamy się w kilku punktach na fotografowanie i dotrzemy do Hólmaviku, miasta, które jest związane z magią i posiadające tematyczne muzeum.
Hólmavik – Reykjavik; 275 km;
Dzisiejszy dzień spędzimy na jeździe drogami asfaltowymi i szutrowymi. Będziemy przemierzać islandzkie szlaki prowadzące z Fiordów Zachodnich do stolicy Islandii. W drodze do Reykjaviku zatrzymamy się przy turystycznych atrakcjach i zdobędziemy szczyt krateru Grabrok. Zobaczymy także malowniczy wodospad Glanni. Pojedziemy dalej kierując się w stronę Reykjaviku i przejedziemy koło Deildartunguhver, największego źródła geotermalnego na Islandii i jednocześnie w Europie. Przejedziemy malowniczą trasą wzdłuż fiordu Borgarfjordur i wieczorem wrócimy do bazy.
Na ten dzień zaplanowany jest transfer na lotnisko na lot powrotny.
Odpowiedzi na często zadawane pytania
Czym jeździmy?
Wyprawa na Islandię jest wyprawą szczególną w naszej ofercie z tego względu, że do podróży używamy samochodów. Będą to auta Dacia Duster lub podobne, z napędem 4×4. Dodatkowo na dachach mają zamontowane namioty typu “hardshell”, tzn. z kompozytową obudową.
Co ze sobą zabrać?
Przede wszystkim trzeba się przygotować na zmienność pogody. Jedynym czynnikiem pogodowym, który się nie zmienia jest wiatr. Na Islandii wieje niemal zawsze, więc lekka odzież wierzchnia przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa jest mocno zalecana. Parasole się nie przydadzą. Z uwagi na mnogość gorących źródeł, przy których będziemy się zatrzymywać polecamy zabrać ze sobą strój kąpielowy, klapki i szybkoschnący ręcznik. Zestaw campingowy zabierzemy razem z samochodem z wypożyczalni.
Bagaż
Wszystkie bagaże każdy uczestnik wozi ze sobą w samochodzie. Przewidujemy maksymalnie 2 osoby w samochodzie, więc miejsca będzie wystarczająco dużo.
Transfery
Transfery z lotniska do wypożyczalni samochodów są wliczone w cenę wyjazdu.
Jak przebiega rezerwacja i płatność za wyjazd?
Dokonanie rezerwacji jest proste i szybkie. Należy kliknąć przycisk „Zarezerwuj teraz” znajdujący się na stronie z opisem wyjazdu i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na podstawie zebranych danych przygotowuję umowę i wysyłam ją razem z pozostałymi dokumentami dotyczącymi wyjazdu. Na tę chwilę rezerwacja jest traktowana jako „wstępna”. Następnie konieczne jest odesłanie podpisanej umowy oraz wpłata 15% ceny wyjazdu, co potwierdza rezerwację miejsca.
Płatność za wyjazd odbywa się w trzech ratach. Pierwsza w wysokości 15% wartości wyjazdu potwierdza dokonanie rezerwacji. Druga w wysokości 35% wartości wyjazdu płatna jest po zebraniu grupy minimalnej, najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy. Trzecia rata w wysokości 50% płatna jest gotówką, pierwszego dnia wyjazdu.
W przypadku rezygnacji z wyjazdu na minimum 60 dni przed wyjazdem wpłaty są zwrotne w 100%, między 59 a 30 dni przed są zwrotne w 50%, między 29 a 7 dni zwrotne w 25%. Po tym terminie wpłaty nie są zwracane.
Ilu uczestników potrzeba by wyprawa się odbyła?
Minimum logistyczne to 8 osób / 4 samochody.
Czy muszę jeździć w grupie?
Nie. Jest to przez nas rekomendowane, jednak nie jest konieczne. Uczestnikom wyprawy możemy udostępnić trasy z danego dnia wraz z informacjami o noclegu. Przestrzegamy jednak przed samotnym podróżowaniem, zwłaszcza po drogach gruntowych. Należy też pamiętać, że na Islandii panuje całkowity zakaz poruszania się poza drogami publicznymi lub wyznaczonym terenem do jazdy offroad! Jazda w miejscach niedozwolonych grozi bardzo wysokimi mandatami.
Jakie dokumenty potrzebuję?
Prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od momentu zakończenia wyprawy. Wizy nie są wymagane dla obywateli Unii Europejskiej.
Pieniądze
Praktycznie wszędzie można płacić kartą kredytową / debetową. Jeśli chcecie mieć ze sobą gotówkę, to najlepiej wziąć ze sobą euro i wymienić na miejscu w banku lub kantorze na lokalną walutę.
Łączność
Roaming europejski działa bardzo dobrze, nie ma problemu z polskimi numerami. Jednak w wielu miejscach po drodze możemy spotkać się z problemem braku zasięgu.
Adaptery
Zdecydowana większość wtyczek jest w standardzie obowiązującym w Polsce. W miejscach, gdzie są specyficzne, spłaszczone wtyczki islandzkie są z reguły ogólnie dostępne przejściówki – choć miejsc z tym standardem pozostało już naprawdę niewiele.
Poziom trudności
Zdecydowana większość trasy prowadzi asfaltem, a ilość odcinków szutrowych nie przekracza 15% długości. Teren nie jest trudny, a wszystkie drogi, których używamy są publiczne, więc nikomu nie powinny sprawić trudności przy zachowaniu zdrowego rozsądku.
Noclegi
Spać będziemy na sprawdzonych campingach, które na Islandii są na wysokim poziomie. Jest to też popularna forma nocowania, więc często będziemy mogli wybrać spośród kilku dostępnych. Ceny campingów są wliczone do ceny wyjazdu.
Szczepienia
Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia.
Kaucja za auta i ubezpieczenie
Nie płacimy żadnej dodatkowej kaucji za samochody. Ubezpieczenie samochodów obejmuje:
CDW (Ubezpieczenie od kolizji)
GP (ochrona od uszkodzeń spowodowanych żwirem)
SADW (ochrona od uszkodzeń spowodowanych piaskiem i popiołem)
SCDW (ubezpieczenie od poważnej kolizji)
TP (ochrona przed kradzieżą)
ubezpieczenie obejmuje okna, burze piaskowe, zarysowania, drzwi wyłamane przez wiatr
ubezpieczenie nie obejmuje opon i przepraw przez rzekę
Czy muszę martwić się o ubezpieczenie dla siebie?
Ubezpieczenie turystyczne wykupujemy dla każdego uczestnika. Jest to Allianz Globetroter. Polisa obejmuje 200 000 zł Kosztów leczenia i Assistance, 200 000 zł OC oraz 50 000 zł NNW.
Szczegółową rozpiskę kwot ubezpieczenia można sprawdzić pod tym LINKIEM.
Transfery lotniskowe
W cenie wyjazdu są zawarte transfery z i na lotnisko dla lotu sugerowanego. Lot sugerowany i związany z nim transfer wybierzemy w taki sposób, żeby obsłużyć jak największą liczbę uczestników. Zostanie ogłoszony na minimum miesiąc przed datą rozpoczęcia wyjazdu. Jest możliwość przedłużenia pobytu i innego zorganizowania transferów, ale to wymaga indywidualnych ustaleń.
Ciekawostki o Islandii
- Islandia jest położona w gorącym punkcie Grzbietu Śródatlantyckiego. Posiada wiele wulkanów (15 jest czynnych), gorących źródeł i gejzerów. Islandczycy skwapliwie to wykorzystują – statystyki mówią, że nawet 85% domów ogrzewana jest energią geotermalną! Natomiast nadmiar ciepłej wody wykorzystuje się do podgrzewania chodników i ulic, aby zimą nie zalegał na nich śnieg.
- Największy lodowiec Islandii, Vatnajokull, ma powierzchnię około 8000 km2, a szczyt jego czapy lodowej znajduje się na wysokości 2210 m n.p.m. Niektórym uważnym obserwatorom krajobrazy mogą wydać się znajome. Kręcono tutaj część odcinków „Gry o tron” ????
- Islandia zajmuje podobną do Polski powierzchnię, a jej gęstość zaludnienia to tylko 3 osoby na kilometr kwadratowy. Największą grupą obcokrajowców zamieszkujących ten kraj są Polacy.
- Na terenie wyspy spotykają się płyty tektoniczne Eurazji i Ameryki Północnej. Ich ruchy dosłownie rozrywają wyspę na pół w tempie jednego centymetra rocznie.
- Podczas wyprawy dotrzemy do najbardziej wysuniętego za zachód punktu Europy. Kierując się z niego prosto na południe. Pierwszym stałym lądem na jaki byśmy natrafili to… Antarktyda.
- Najdłuższy dzień na Islandii trwa prawie 21 godzin.
- Zimy w Reykjaviku są statystycznie cieplejsze niż w Nowym Jorku. Dzieje się tak za sprawą ciepłego Prądu Zatokowego (Golfstrom) opływającego go od południa. Niestety zimą wieją silne wiatry i często pada deszcz.
- Reykjavik jest najbardziej na północ położoną stolicą na świecie.
- Większość Islandczyków zna język angielski, choć starsze pokolenie lepiej włada językiem duńskim.
- Język islandzki to najstarszy używany język w Europie. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale 1000-letnie sagi. To język którym posługiwali się Wikingowie tysiąc lat temu. Niestety jest to też jeden z najtrudniejszych języków.
- Islandczycy cieszą się najdłuższą przewidywaną średnią życia na świecie (80,2 lata dla mężczyzn i 83,3 dla kobiet).
- Ze względu na tanią energię geotermalną Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie hoduje się banany w szklarniach.
- W Islandii ponad 80% ludności wierzy w elfy.
