Portugalia – wycieczka offroadowa
8 dni
950 km
80% offroad, 20% asfalt
Stopień trudności: 4/5
Max 6 kierowców
Brak samochodu technicznego
Yamaha Tenere 700 Extreme
Typ wyjazdu: objazdowy
Cennik
Yamaha Tenere 700 Extreme

Cennik
Yamaha Tenere 700 Extreme

Cena zawiera: transfer lotniskowy dla lotu sugerowanego; zakwaterowanie w hotelach lub pensjonatach o standardzie dobrych 3* lub 4* ze śniadaniami; wynajem motocykla na czas wyprawy z torbami do przewożenia bagażu; przewodnika na motocyklu; zaplanowaną, legalną trasę; ubezpieczenie turystyczne; pamiątkowe koszulki; materiały foto-wideo.
Cena nie zawiera: biletów lotniczych, wyżywienia poza śniadaniami, paliwa do motocykla, wydatków własnych.
Wyprawy adventure oferują niezwykłe doświadczenia. Jazda poza utartymi szlakami pozwala na bliskie zetknięcie się z przyrodą i ciągle zmieniającym się otoczeniem. Podczas takich podróży, każda pokonana trudność terenowa dostarcza emocji i poczucie wyzwania, które są nieosiągalne na asfaltowych drogach, a także przynosi dużą satysfakcję.
Podczas tych wypraw uczestnicy mogą cieszyć się malowniczymi widokami i intensywnymi emocjami, które pozostają w pamięci na długi czas. Trasy są zróżnicowane, prowadząc często przez tereny górskie, ale również przez obszary z oliwnymi gajami, winnicami, wzdłuż rzek, a nawet krótkie odcinki wzdłuż plaż.
Nasza flota motocyklowa
W trakcie wycieczek adventure jeździmy na motocyklach Yamaha Tenere 700 w wariantach Extreme. Każdego roku aktualizujemy naszą flotę, dlatego masz gwarancję, że Twój motocykl nie będzie starszy niż 8-9 miesięcy. Yamaha Tenere 700 Extreme wyróżnia się w pełni regulowanym zawieszeniem z wersji World Raid – widelcami KYB o zwiększonym skoku (230 mm) z przodu i amortyzatorem KYB Piggyback o skoku 220 mm z tyłu. Dzięki temu zawieszeniu motocykl doskonale radzi sobie w trudnym terenie. Dodatkowo, jest wyposażony w szereg udogodnień, takich jak szerokie podnóżki, płaska kanapa rajdowa, wysoki błotnik przedni, osłona chłodnicy i prowadnica łańcucha. Zadbaliśmy też o dodatkową ochronę silnika, mocne handbary, oraz możliwość zamocowania bagażu. Motocykle są regularnie serwisowane przez wykwalifikowanych mechaników, co zapewnia ich bezawaryjność i gotowość do jazdy.
Portugalia – wspaniały kraj do wycieczek motocyklowych
„Braga się modli, Coimbra studiuje, Porto pracuje, a Lizbona imprezuje”, głosi jedno z popularnych portugalskich powiedzeń. To stosunkowo niewielkie, liczące około 10 milionów mieszkańców państwo ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji, ale i kontrastów. Wielbiciele bogatej, różnorodnej przyrody, gorącego słońca, krętych dróg i mało uczęszczanych uliczek, a przede wszystkim przenikania się dwóch światów, współczesnego z historycznym, będą zachwyceni wizytą w położonej na Półwyspie Iberyjskim Portugalii. Spokojni, przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych mieszkańcy, niesamowite widoki i długa, bogata w wydarzenia historia co roku przyciągają rzesze głodnych piękna i niezapomnianych przeżyć turystów. To również tutaj, w Dolinie Douro, znajduje się najstarszy region winiarski na świecie.
Nasza wyprawa kończy się i rozpoczyna w miejscowości pod Porto. „Bardzo szlachetne, zawsze wierne i niepokonane Porto” – taki tytuł nadano mu w XIX wieku, kiedy Tripeiros, czyli mieszkańcy Porto, postawili niezrównany opór wrogim wojskom w latach 20. Zróżnicowanie terenowe i architektoniczne Portugalii jest widoczne na każdym kroku oraz podczas każdego kilometra pokonywanych tras. Liczne wzniesienia, pagórki oraz wysokie góry Serra da Estrella północnej części przechodzą w główny obszar rolniczy, czyli płaski i najcieplejszy region w Portugalii – Alentejo, by przy południowej granicy zmienić się w przepiękne klifowe wybrzeże Algarve. Podczas naszej wycieczki przyjrzymy się im wszystkim z bliska.

Ten wyjazd motocyklowy ma charakter objazdowy.
Każdej nocy zatrzymujemy się w innym miejscu, a posiłki jemy w różnych barach i restauracjach po drodze. Bagaż mocujemy i przewozimy bezpośrednio na naszych motocyklach. Trasa oferuje kilka alternatywnych ścieżek, co pozwala nam dotrzeć do hoteli w odpowiedniej porze.
Całkowity dystans wynosi około 950 km, z czego większość, ponad 80%, przebiega poza asfaltami, w tym po drogach szutrowych, kamienistych i gliniastych. Trasa nie jest sztywno ustalona i mogą pojawić się czasowe zamknięcia, na przykład z powodu polowań lub niedostępności po intensywnych opadach deszczu. Jednakże, z łatwością znajdujemy trasy objazdowe. Mniej niż 20% trasy stanowią utwardzone nawierzchnie, takie jak asfalt czy betonowe płyty. Dbamy o to, by każdy dzień był pełen nowych doświadczeń i emocji.
Poziom trudności wycieczki jest umiarkowany dla średnio doświadczonych motocyklistów, a trudna dla początkujących. Trasa jest często wyboista i kręta. Aby czerpać przyjemność z jazdy, przyda się umiejętność swobodnego poruszania się na motocyklu w pozycji stojącej oraz precyzyjne używanie sprzęgła, gazu i hamulca.
Naszym celem jest zapewnienie atrakcyjnej trasy dostępnej dla szerokiego grona motocyklistów, ale priorytetem jest bezpieczeństwo. Dlatego zastrzegamy sobie prawo do oceny umiejętności uczestników na początkowych etapach trasy. Jeśli uznamy, że trudność trasy jest dla kogoś zbyt wysoka, ze względów bezpieczeństwa poprosimy tę osobę o kontynuowanie wycieczki na asfalcie.

Plan podróży
Przylot do Porto
Pierwszy dzień to zawsze dzień organizacyjno-zapoznawczy: transfer z lotniska, przejazd do hotelu, zapoznanie się uczestników z motocyklami i przewodnikiem.
Porto – Marco de Canaveses; 150 km;
Pierwszego dnia trasa poprowadzi nas wśród zalesionych wzgórz w stronę słynnej rzeki Douro. Trzymając się jej prawego brzegu będziemy pokonywać liczne zielone wzgórza krętymi drogami, tak licznymi w tej okolicy.
Marco de Canaveses – Marco de Canaveses; 150 km;
Drugi dzień będzie wyjątkowy, ponieważ trasa jest pętlą. Tym razem zostawimy bagaże w pokojach i wybierzemy się na lekko na eksplorację okolicznych terenów. Trasa będzie miała dużo przewyższeń, bo będziemy jechać zarówno wzdłuż malowniczej rzeki Tamega z najniższym punktem na wysokości 60 m npm, jak i wjedziemy na kilka okolicznych szczytów, z którym najwyższy Senhora da Guia ma 971 metrów wysokości. Na jej szczycie znajduje się kaplica oraz fenomanalny punkt widokowy.
Marco de Canaveses – Peso de Regua; 170 km;
Opuszczamy Marco i jedziemy na południe, przecinając rzekę Douro a dalej mijając liczne pola i lasy. Mniej więcej w połowie drogi odbijemy na północny wschód w kierunki Vila Real. Tu zacznie się bardziej górzysta część drogi, podczas której pobijemy dotychczasowy rekord wysokości, wjeżdżając na 1413 m npm.
Peso de Regua – Chaves; 150 km;
Jedziemy dalej na północ. Miniemy pięknie położone Vila Real, które góruje nad kanionem rzeki Corgo i jej prawego dopływu Cabril. Dalej trasa znów będzie wiodła malowniczymi z zielonymi wzgórzami, gdzie po niezliczonych zakrętach dojedziemy do mety odcinka w Chaves.
Chaves – Mondim de Basto; 170 km;
Chaves to najbardziej oddalony punkt od startu na naszej trasie. Dzisiaj zaczynamy powrót do bazy. Początkowo dość płaskim odcinkiem wzdłuż rzeki Tamega, która jednak z czasem będzie mocniej wżynała się w coraz bardziej pofałdowany teren. Przejedziemy wąski most tylko dla jednośladów i niemal zapomnimy o płaskich odcinkach. Droga będzie wiła się to w górę, to w dół. 300 metrowe różnice wysokości na odcinku 2km będą czymś normalnym, choć wysokość nad poziomem morza nie będzie imponująca.
Mondim de Basto – Porto; 130 km;
Ostatni dzień jazdy będzie nieco lżejszy i krótszy. Bez takiej ilości zjazdów i podjazdów, z nieco dłuższymi odcinkami asfaltowymi. Dalej jednak będzie bardzo przyjemna, zielona i z pięknymi widokami. Wrócimy do hotelu nieco wcześniej niż zwykle, co pozwoli nam zachować siły na ostatnią, huczną kolację przed wylotem.
Wylot z Porto
To dzień pożegnania. Wymeldowujemy się z hotelu i transferujemy na lotnisko, skąd wracamy do domu.
Odpowiedzi na często zadawane pytania
Czym jeździmy podczas motocyklowych wypraw w terenie?
Do takich wyjazdów używamy motocykli Honda CRF250L z roczników 2020. Motocykle przeszły szereg modyfikacji, by lepiej przystosować je do podróży po bezdrożach. Część z nich miała charakter funkcjonalny, jak np. montaż szerokich bagażników na torbę z bagażem. Inne natomiast miały charakter ochronny – montaż handbarów, aluminiowej osłony silnika, osłony dekla filtra oleju czy linki zabezpieczającej dźwignię tylnego hamulca. Pozostałe to modyfikacje dla lepszego prowadzenia – wymiana sprężyn w przednim i tylnym zawieszeniu, montaż mniejszej przedniej zębatki dla lepszej dynamiki czy opon o agresywnym terenowym bieżniku dla lepszej przyczepności. Między wyjazdami dbają o nie wykwalifikowani mechanicy, więc możesz mieć pewność, że dostaniesz motocykl w 100% sprawny i gotowy do jazdy.
Udostępniamy także torby typu banana bag wraz z paskami mocującymi do przewożenia bagażu podczas wyprawy.
Jak przebiega rezerwacja i płatność za wyjazd?
Dokonanie rezerwacji jest proste i szybkie. Należy kliknąć przycisk „Zarezerwuj teraz” znajdujący się na stronie z opisem wyjazdu i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na podstawie zebranych danych przygotowuję umowę i wysyłam ją razem z pozostałymi dokumentami dotyczącymi wyjazdu. Na tę chwilę rezerwacja jest traktowana jako „wstępna”. Następnie konieczne jest odesłanie podpisanej umowy oraz wpłata 15% ceny wyjazdu, co potwierdza rezerwację miejsca.
Płatność za wyjazd odbywa się w trzech ratach. Pierwsza w wysokości 15% wartości wyjazdu potwierdza dokonanie rezerwacji. Druga w wysokości 35% wartości wyjazdu płatna jest po zebraniu grupy minimalnej, najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy. Trzecia rata w wysokości 50% płatna jest gotówką, pierwszego dnia wyjazdu.
W przypadku rezygnacji z wyjazdu na minimum 60 dni przed wyjazdem wpłaty są zwrotne w 100%, między 59 a 30 dni przed są zwrotne w 50%, między 29 a 7 dni zwrotne w 25%. Po tym terminie wpłaty nie są zwracane.
Bagaże
Po przybyciu do bazy należy przepakować się do udostępnionych przez nas toreb – walizki zostaną przechowane bezpiecznie w naszym samochodzie lub hotelu. Torby do wykorzystania mają 50 litrów pojemności i są w formie banana bag. Zmieszczą więcej, niż powinniście ze sobą zabierać. Z uwagi na to, że nie będzie nam towarzyszył wóz serwisowy, wszystkie swoje rzeczy będziemy wozić na motocyklach.
Duży ciężar i objętość bagażu utrudnia jazdę w terenie i pogarsza prowadzenie motocykla, dlatego radzimy zapakować się możliwie lekko. Odzieży codziennej będziemy używać jedynie wieczorami i rano, więc moim zdaniem 3 koszulki i jedne spodnie z odpinanymi nogawkami wystarczą. Kosmetyki warto przelać do małych, uniwersalnych buteleczek turystycznych. Patentów na obniżenie wagi i objętości bagażu jest sporo, w razie czego służę radą.
Poziom trudności
Poziom trudności oceniamy jako umiarkowany. Drogi, którymi będziemy się poruszać, są w głównej mierze kamieniste o różnym charakterze – często wyboiste, kręte lub o luźnej nawierzchni. Uczestnik takiego wyjazdu, by czerpać z niego frajdę, powinien czuć się swobodnie jadąc na stojąco w takim terenie. Pierwsze 50 km pierwszego dnia jest odcinkiem weryfikującym. W przypadku zbyt wysokiego poziomu trudności dla któregoś z uczestników, poprosimy go o zmianę trasy na alternatywną, asfaltową. Będzie się to jednak wiązało ze znacznym zużyciem terenowych opon. W przypadku takiej sytuacji potrącimy z wpłaconej kaucji 80 euro. Takie rozwiązanie jest podyktowane bezpieczeństwem grupy i wszystkich uczestników z osobna.
Transfery lotniskowe
W cenie wyjazdu są zawarte transfery z i na lotnisko dla lotu sugerowanego. Lot sugerowany i związany z nim transfer wybierzemy w taki sposób, żeby obsłużyć jak największą liczbę uczestników. Zostanie ogłoszony na minimum miesiąc przed datą rozpoczęcia wyjazdu. Jest możliwość przedłużenia pobytu i innego zorganizowania transferów, ale to wymaga indywidualnych ustaleń.
Czy muszę martwić się o ubezpieczenie dla siebie?
Ubezpieczenie turystyczne wykupujemy dla każdego uczestnika. Jest to Allianz Globetroter. Polisa obejmuje 200 000 zł Kosztów leczenia i Assistance, 200 000 zł OC oraz 50 000 zł NNW.
Szczegółową rozpiskę kwot ubezpieczenia można sprawdzić pod tym LINKIEM.
Kaucja za motocykle
Przed pierwszym wyjazdem konieczne jest wpłacenie kaucji zwrotnej w wysokości 700 euro od motocykla. Kaucja będzie rozliczana najszybciej jak to możliwe, najczęściej ostatniego dnia, zwykle nie później niż 7 dni po zakończeniu wyjazdu. Można ją wpłacić gotówką na miejscu lub przelewem, jednak trzeba upewnić się, że zostanie on zaksięgowany na naszym koncie przed pierwszym dniem jazdy. Jest też możliwość wpłaty kaucji kartą płatniczą, jednak w tym przypadku kwota zwrotu będzie pomniejszona o 1,49% prowizji. W przypadku uszkodzeń motocykla z winy kierującego, potrącamy z kaucji wartości odpowiadające cenie uszkodzonych części w taki sposób, by przywrócić motocykl do stanu sprzed wypożyczenia, oczywiście z uwzględnieniem normalnego zużycia. Części wyceniamy u polskiego dealera Yamaha.
Cennik uszkodzeń przykładowych elementów Honda CRF250L:
- Kierownica – 75 euro
- Handbary – 70 euro
- Listki hanbarów – 10 euro
- Naklejki na boczkach – 15 euro za sztukę
- Przedni boczek z grafiką – 110 euro
- Lusterko – 25 euro
- Dźwignia sprzęgła – 20 euro
- Dźwignia hamulca przedniego – 25 euro
- Dźwignia hamulca tylnego – 50 euro
- Dźwignia zmiany biegów – 50 euro
- Poszycie kanapy – 50 euro
- Lakierowana osłona wydechu – 70 euro
- Kierunkowskaz – 25 euro za sztukę
- Lakierowana osłona skrzynki narzędziowej – 45 euro
- Zgubienie kluczyków – 100 euro
- Zgubienie dokumentów – 50 euro
Obejrzyj relację z wycieczki offroadowej po Portugalii

Ciekawostki o Portugalii
- W stolicy Portugalii znajduje się Vasco da Gama, mierzący 17 kilometrów most na rzece Tag.
- W Portugalii powstał największy omlet na świecie. Ważył aż 6 ton!
- Portugalia należy do światowych liderów w kwestii energii odnawialnej – prawie 70% zapotrzebowania energetycznego tego kraju pochodzi z energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.
- Od 1139 roku Portugalia zachowuje te same, określone granice, co czyni ją najstarszym państwem w Europie.
- 14 963 – tylu uczestników liczyła największa na świecie Parada Świętego Mikołaja, która odbyła się w Porto.
- Fado, portugalska muzyka narodowa charakteryzująca się smutnymi tekstami i melodiami, która powstała w biednych dzielnicach portowych, została w 2011 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO
- W 1775 roku Lizbona została dotknięta jednym z największych na świecie trzęsień ziemi – miało ono 9.0 w skali Richtera.
