Czasem nie potrzebujesz nic więcej niż wsiąść na motocykl, zapuścić silnik i ruszyć prosto przed siebie. Na autopilocie – bez planu i ograniczeń pokonywać kolejne kilometry tras motocyklowych. Wakacje na motocyklu na totalnym spontanie mają swój nieopisany urok i niewątpliwie pozostawiają mnóstwo wyjątkowych wspomnień.
Przychodzi jednak taki moment, gdy czujesz, że potrzeba Ci czegoś innego. Przyda się jakiś plan, przygotowania, organizacja. Im dłuższa wyprawa na motocyklu, im dalsze rejony świata, im bardziej nieznane realia, tym więcej spraw, które należy, a przynajmniej warto przemyśleć i załatwić przed startem. Trasy, noclegi, atrakcje, bilety, przepisy, ubezpieczenia itp. Wychodzi z tego sporych rozmiarów projekt. To może być świetna zabawa, jeśli lubisz tak układać swoje wymarzone wakacje kamyczek po kamyczku. Wytyczając trasy, poznając specyfikę regionu, lokalne zwyczaje i przepisy, przygotowując motocykl i zbierając ekipę. Gorzej, jeśli taki rodzaj zaangażowania zupełnie nie sprawia Ci przyjemności lub zwyczajnie nie masz na to czasu.
Wakacje na motocyklu mają być niezapomnianą przygodą, robienie czegoś wbrew sobie nie wchodzi tutaj w grę. Na szczęście istnieje opcja, by całą część organizacyjną wykonał za Ciebie profesjonalista. Udział w zorganizowanej wyprawie motocyklem, przygotowanej przez biuro turystyki motocyklowej może okazać się idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. W tym przypadku planowanie ogranicza się jedynie do wyboru destynacji i firmy działającej w tych rejonach (tutaj znajdziesz rady, jak wybrać organizatora wycieczek motocyklowych).
Czy właśnie tego Ci trzeba? A może wolisz jednak zdać się na siebie? W poniższym artykule przyjrzymy się zaletom i ograniczeniom obu form przygotowania podróży motocyklowych. Po zapoznaniu się z treścią pozostanie Ci jedynie otworzyć planer swojej indywidualnej wycieczki motocyklem albo sprawdzić ofertę Motofiesty.
Spis treści
Różnice między samodzielną wyprawą motocyklową a wyjazdem z profesjonalnym organizatorem wakacji na motocyklu
Z zasady najbardziej lubimy słuchać piosenek, które już słyszeliśmy i korzystać z rozwiązań, które są nam dobrze znane. Ta specyfika naszych umysłów zdecydowanie ułatwia nam szybkie odnajdowanie się w codziennym życiu. Ale gdy przychodzi czas wakacji i przygody, trzymanie się utartego schematu warto schować w szafie razem ze stosem służbowych spraw i rozejrzeć się za rozwiązaniami, które nie muszą być oczywiste, za to najbardziej służą spełnieniu marzeń o niezapomnianym wyjeździe motocyklem. Wszak to, co sprawdza się podczas corocznych wypadów do Chorwacji, niekoniecznie będzie najlepszą opcją organizacji wycieczki motocyklem po Hiszpanii. Inaczej przygotowuje się wyjazd w znane rejony, zupełnie inaczej w nowe miejsca. By wyprawa się udała, trzeba choć odrobiny wiedzy i dużo przewidywania.
Każdy dobry projekt zaczyna się od wizji i kluczowych pytań.
Dokąd chcę jechać? Co wiem o tym miejscu? Jak się tam dostanę? Co chcę zobaczyć? Gdzie będę spać? Na czym zależy mi najbardziej? Z czego nie potrafię i nie chcę rezygnować? Co jest opcją do rozważenia?
Kiedy masz już wstępną wizję swojej wyprawy i wiesz, na czym najbardziej Ci zależy, pora rozważyć, w jaki sposób wybór konkretnej opcji organizacji wyprawy motocyklowej pozwoli Ci zrealizować Twoje marzenie. Czy bliższa Twojej wizji będzie samodzielnie przygotowana wycieczka czy może wyjazd z motocyklowym biurem podróży?
Co dobrego może przynieść Ci wybór wyprawy na własną rękę, a co z profesjonalnym organizatorem wakacji na motocyklu oraz jakie są ograniczenia obu tych opcji pomożemy Ci ocenić w poniższym tekście.
Plusy wycieczki motocyklem organizowanej na własną rękę
Wycieczka motocyklem organizowana na własną rękę ma na pewno wiele plusów
-
- Samodzielnie przygotowana podróż to przede wszystkim duża niezależność i elastyczność. Podróżujesz na własnych zasadach – we własnym tempie, zgodnie z własnymi preferencjami, dowolnie zmieniając trasę przejazdu lub w ogóle jej nie planując.
-
- Noclegów możesz szukać będąc już w drodze – w ten sposób konkretna rezerwacja nie decyduje o trasie ani czasie dotarcia do celu. Podobnie jest z odwiedzanymi miejscami. Jeśli pochłonie Cię jakaś trasa, możesz zapomnieć się i jechać do upadłego, omijając miejsca, które wydawały Ci się warte zobaczenia. Możesz też osiąść na dłużej w każdym miejscu, które Cię zachwyci.
-
- Szacowany koszt wyjazdu może być niższy, niż wakacji z motocyklowym biurem podróży i jest zależny od indywidualnie dobranych opcji w postaci długości wyprawy, miejsc do odwiedzenia, standardu noclegów itp. Dodatkową korzyścią jest możliwość zarządzania budżetem na bieżąco poprzez wybieranie rozwiązań tańszych lub droższych. (Choć to tylko założenie, bo jak to w spontanicznej podróży – różnie może się zdarzyć).
Minusy samodzielnej organizacji wyprawy motocyklem
Wolność i niezależność w podróży motocyklem mają też swoje konsekwencje.
-
- Na przygotowanie takiego wyjazdu trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i energii. Do Ciebie należy zaplanowanie tras, wytyczenie odcinków dziennych, rezerwacja noclegów i biletów wstępu do miejsc, które chcesz odwiedzić, zapoznanie się z przepisami, wykupienie ubezpieczenia, przygotowanie do podróży własnego motocykla i zorganizowanie ewentualnego transportu.
-
- Dopilnowanie, by teoretyczny plan przerodził się w satysfakcjonującą wyprawę, spoczywa na Tobie. Do Ciebie należy dbanie, by zmieścić się w czasie, nie przegapić pory tankowania, obmyślić alternatywny plan w razie konieczności. Nie znając okolicy, nie mając doświadczenia w podobnych wyjazdach, w dużej mierze dopiero na miejscu przekonujesz się, czy Twój plan jest możliwy do zrealizowania, a może niezbyt adekwatny do potrzeb i oczekiwań, a momentami wieje nudą.
-
- Brak dostępu do informacji znanych tylko lokalnej społeczności i wytrawnym znawcom okolicy sprawia, że musisz opierać się jedynie na ograniczonych danych. Pozostaje niepewność, czy znalazłeś informacje o wszystkich miejscach, które mogą Cię zaciekawić w danym regionie albo czy te wybrane okażą się faktycznie warte wizyty. Chyba że masz to szczęście znać kogoś, kto tę wyselekcjonowaną wiedzę posiada.
-
- O ile nie podróżujesz z własną ekipą, cały ekwipunek musisz zabrać ze sobą sam i sam go przez całą wyprawę przewozić. Jeśli zapomnisz czegoś ważnego albo przydarzy Ci się awaria, jesteś zdany wyłącznie na siebie.
-
- Zwolennikom wspólnych wakacji na motocyklach może dodatkowo doskwierać samotność, gdy zebranie ekipy chętnej na wyprawę w danym czasie i regionie okaże się niemożliwe.
Samodzielne przygotowanie wyprawy motocyklowej niezaprzeczalnie przynosi mnóstwo satysfakcji, wiąże się jednak z dużym nakładem pracy i odpowiedzialnością. Czy zorganizowana turystyka motocyklowa może okazać się równie satysfakcjonująca? Czy jej ograniczenia nie odbierają przygodzie smaku?
Jakie są konkretnie zalety i wady korzystania z usług motocyklowego biura podróży?
Plusy zorganizowanych wycieczek motocyklowych:
Oszczędzasz czas i masz spokojną głowę
Planowanie podróży, wybieranie najlepszych i najciekawszych tras motocyklowych, wyszukiwanie i rezerwowanie noclegów, układanie planu atrakcji – to wszystko wykonują za Ciebie pracownicy biura podróży, Ty możesz zająć się pracą albo rozglądaniem się za wymarzoną kurtką na wyprawę.
Korzystając z oferty Motofiesty nie musisz przygotowywać swojego motocykla, dbać o jego serwis, zastanawiać się, czy na tych oponach przejedziesz jeszcze kilka tysięcy zaplanowanych kilometrów, co z interwałem wymiany oleju ani o żadne inne czynności eksploatacyjne. Nie musisz też martwić się o transport motocykla na miejsce, a potem czekać na jego powrót (choć i uczestnictwo w wycieczce na swoim motocyklu jesteśmy w stanie Ci zorganizować). W bazie wypadowej czeka na Ciebie starannie przygotowany, nie starszy niż 8 miesięcy i będący pod nieustająco czujnym okiem zawodowego mechanika motocykl z floty Motofiesty.
Po prostu pakujesz walizkę i wsiadasz do samolotu
Na miejscu nie martwisz się o rezerwacje hotelowe, bilety na atrakcje itp. Wszystko masz podane na tacy Podczas codziennej odprawy poznajesz plan na dany dzień – którędy prowadzi dziś trasa, ile jest do zrobienia kilometrów, ile to godzin w siodle, co zobaczymy, jakie czekają nas atrakcje i o której dojedziemy do kolejnego noclegu. To wszystko sprawia, że Twoja głowa naprawdę odpoczywa od zgiełku, podejmowania decyzji, czy listy spraw do załatwienia, których (zakładamy) wystarczająco masz podczas codziennej pracy zawodowej.
Docierasz do najbardziej atrakcyjnych punktów danego regionu
Profesjonalny organizator wycieczek motocyklowych przygotowanie oferty rozpoczyna od dokładnego rozpoznania danej okolicy. Podejmując współpracę z lokalnymi firmami i przewodnikami, ma pewność, że informacje są sprawdzone, a przy tym zawierają szczegóły znane tylko miejscowej społeczności.
Każda pierwsza zaplanowana wycieczka w danym regionie poprzedzona jest samodzielną wyprawą organizatora. Objeżdża on planowane trasy, by upewnić się, czy warte są przejazdu z grupą motocyklową, czy dana atrakcja jest ciekawa, gdzie znajdują się stacje benzynowe i wygodne parkingi. Wszystkie atrakcje łączy najlepszymi możliwymi pod kątem motocyklowym drogami. Przejeżdża kilka odcinków i wybiera te najlepsze. Sprawdza też warunki i czas potrzebny na przejechanie wyznaczonych odcinków. Na tej podstawie dopracowuje plan, by uwzględniał wszystkie niezbędne zmienne.
Dzięki temu masz pewność, że dotrzesz do najbardziej atrakcyjnych miejsc regionu, przejedziesz najlepsze i najciekawsze odcinki tras, a wszystko to będzie rozplanowane w sposób racjonalny, oparty na wiedzy i doświadczeniu oraz uwzględniający całą listę czynników, które samodzielnie trudno wziąć pod uwagę.
Podróżujesz komfortowo
Podczas wycieczek objazdowych zorganizowanych przez Motofiestę nie musisz wieźć ze sobą bagażu głównego. Jedzie on w aucie towarzyszącym ekipie w wyprawie. Dzięki temu jedziesz motocyklem na lekko, wioząc ze sobą tylko przydatne rzeczy w kufrach centralnych.
Mając wsparcie w postaci auta z kierowcą nie musisz też martwić się o swoje rzeczy podczas zwiedzania. Możesz bezpiecznie zostawić kask, kurtkę czy buty motocyklowe w samochodzie i pójść cieszyć się daną atrakcją bez obciążenia.
W samochodzie znajduje się rozbudowany zestaw narzędzi, większy i lepiej wyposażony niż te zabierane ze sobą na motocykl. Są także części zamienne, a czasem nawet zastępczy motocykl, udostępniany w razie przewrotki czy innej awarii.
Przewodnik zna języki obce, miejscowe zwyczaje i potrawy, tym samym służy wsparciem w kwestiach językowych, jest w stanie wyjaśnić kontekst kulturowy, czy doradzić w kwestii wyboru lokalnych przysmaków. Potrafi też opowiedzieć historię odwiedzanego miejsca lub kilka ciekawostek na jego temat.
Podróżujesz bezpiecznie
Profesjonalny organizator wypraw motocyklowych dba o bezpieczeństwo uczestników na wielu obszarach. Motofiesta to legalnie działające biuro podróży z doświadczeniem popartym opiniami zadowolonych uczestników, co potwierdza wiarygodność naszej oferty. Wiele przemyślanych z góry i przećwiczonych w praktyce sytuacji sprawia, że jesteśmy przygotowani na wypadek sytuacji losowych na trasie. Zawsze wykupujemy ubezpieczenie turystyczne dla wszystkich uczestników, niezależnie, czy posiadają oni własne. Opiekun grupy przeszkolony jest w zakresie udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Słowem, nie ma takiej możliwości, by uczestnik wyprawy w sytuacji kryzysowej nie otrzymał od nas pomocy.
Masz towarzystwo
Wybierając się na zorganizowane wakacje na motocyklu masz pewność, że nie zabraknie Ci towarzystwa. Po całym dniu w siodle dobrze mieć kogoś, z kim można wymienić się wrażeniami z wyprawy czy pogadać o technicznych tajnikach, zrozumiałych tylko przez motocyklistów. Być może dowiesz się czegoś nowego o technice jazdy, dzięki czemu będziesz poruszał się bezpieczniej i z większą swobodą. Zawsze możesz też wybrać pozostawienie swoich przeżyć dla siebie. Kiedy jednak nabierzesz ochoty na pogaduchy, na pewno znajdziesz kogoś chętnego wśród uczestników wycieczki.
Minusy zorganizowanych wycieczek motocyklowych
Cena
Cena to jeden z czynników, który potrafi poważnie zniechęcić do korzystania z usług motocyklowego biura podróży. Podana w ofercie kwota może na początku wydawać się wysoka. By móc realnie ją ocenić warto przyjrzeć się, co dokładnie się na nią składa. Czy sumując koszt dojazdu na miejsce własnym samochodem ze swoim motocyklem lub wynajęcia motocykla na miejscu, kosztów tygodniowego pobytu – noclegów, posiłków, parkingów, biletów wstępu, ubezpieczenia, kosztów eksploatacji motocykla i usług przewodnika otrzymasz kwotę znacząco niższą od tej z oferty profesjonalnego organizatora?
W przypadku Motofiesty cena nigdy nie jest wygórowana. Na jej wysokość wpływa przede wszystkim profesjonalna jakość przygotowania wyprawy. Nie proponujemy nic, co sztucznie nabijałoby cenę. Zapewniamy staranne przygotowanie planu wycieczki i jego satysfakcjonującą realizację, co jest możliwe dzięki dbałości o poszczególne elementy wchodzące w skład ceny. Jakie są to czynniki możesz przeczytać w artykule Jak wybrać motocyklowe biuro podróży?
Brak elastyczności i spontaniczności
Zorganizowane wyprawy motocyklowe posiadają ten mankament, że wymagają trzymania się z góry ustalonego planu. Wcześniejsza rezerwacja noclegów wymusza dotarcie do konkretnego punktu w wyznaczonym czasie. Nie można sobie zrobić dnia wolnego z powodu słabszej pogody czy złego samopoczucia. Nie można też zostać dłużej w danym miejscu, choć okolica wyjątkowo przypadła nam do gustu.
Niska elastyczność planu nie oznacza jednak, że jesteś zmuszony do totalnego poddania się ustaleniom
W razie złego samopoczucia czy innego poważnego przypadku można motocykl zapakować do samochodu wsparcia i przejechać dany odcinek w aucie.
Istnieją też wycieczki, jak Hiszpańska Motofiesta, dające pole do podporządkowywania planu dnia własnym potrzebom. Podczas tych wypraw wszystkie noce spędzasz w jednym hotelu, a kolejne wycieczki można modyfikować, dostosowując je do upodobań uczestników czy pogody. Możesz też odpocząć na plaży lub poszukać dodatkowych atrakcji w naszym miasteczku-bazie, jeśli danego dnia nie masz ochoty jeździć wcale.
Tempo jazdy
Podczas wspólnej wycieczki na motocyklach trzeba liczyć się z tym, że prędkość jazdy wyznacza przewodnik, biorąc pod uwagę warunki na drodze i możliwości grupy. Doświadczony przewodnik zwykle znajduje jednak sposób na to, by zadbać o potrzeby wszystkich. A jeśli różnice w możliwościach i oczekiwaniach uczestników są zbyt duże, by znaleźć jedno wspólne rozwiązanie, istnieje możliwość podzielenia grupy na mniejsze zespoły i ustalenie planu działania każdego z nich.
Nie musisz jednak jeździć z przewodnikiem
W każdym motocyklu szosowym jest zainstalowana nawigacja TomTom Rider 550 z zaprogramową trasą na każdy dzień wycieczki. Dzięki temu możesz jeździć we własnym tempie, na własnych zasadach i jednocześnie mieć pewność, że nie niczego nie przeoczysz.