Hiszpania / Francja – wycieczka objazdowa po Pirenejach
8 dni
1550 km
100% asfalt
Stopień trudności: 3/5
Max 9 kierowców
Samochód techniczny
Yamaha Tracer 7 / Yamaha Tracer 9 / Yamaha Tracer 9 GT
Typ wyjazdu: objazdowy
Najważniejsze atrakcje
Piękna, klimatyczna, choć niedoceniana, starówka Girony i innych, pomniejszych miast Pirenejów • Droga N-260, zwana Osią Pirenejów• Dwie najwyższe przełęcze po drodze to Col du Tourmalet (2115 mnpm) oraz Port de la Bonaigua (2072 mnpm) • Przez 6 dni jazdy będziemy przejeżdżać przez górskie przełęcze aż 45 razy! • Kanion rzeki Ésera – jeden z najbardziej rozpoznawalnych kanionów tego regionu • Piękne widoki na szczyty Pirenejów, w tym najwyższy Pico de Aneto (3404 mnpm), jeziora i sztuczne zbiorniki wodne
Cena
Yamaha Tracer 7

Yamaha Tracer 9

Yamaha Tracer 9 GT

Cena
Yamaha Tracer 7

Yamaha Tracer 9

Yamaha Tracer 9 GT

Cena zawiera: transfery lotniskowe dla lotu sugerowanego, zakwaterowanie w hotelach 3 i 4 gwiazdkowych ze śniadaniami, wynajem motocykla Yamaha według powyższej tabeli, 6 dni jazdy z przewodnikiem na motocyklu, zamontowane nawigacje TomTom w każdym motocyklu z zaprogramowaną trasą na każdy dzień, asystę busa serwisowego wiozącego bagaże, ubezpieczenie turystyczne, pamiątkowe koszulki, zarejestrowane materiały foto-wideo.
Cena nie zawiera: biletów lotniczych, paliwa do motocykla, wyżywienia (poza śniadaniami), wydatków własnych
Nasza flota motocyklowa
Podczas wycieczki udostępniamy nasze motocykle marki Yamaha, modele Tracer 7, Tracer 9 i Tracer 9 GT. Całą flotę wymieniamy co roku na nową, a między wyjazdami opiekują się nimi wykwalifikowani mechanicy. Masz więc pewność, że będziesz jeździć motocyklem nie starszym niż 8 miesięcy z przebiegiem nie większym niż kilka tysięcy km, a jego stan będzie salonowy!
Dodatkowo w każdym motocyklu zamontowaliśmy nawigację Tomtom z zaprogramowaną trasą na każdy dzień, dzięki czemu będziesz mógł jeździć na własnych warunkach i we własnym tempie.
Ten wyjazd motocyklowy ma charakter objazdowy.
Codziennie, oprócz dnia trzeciego i czwartego, śpimy w innym hotelu. Całościowo, trasa do pokonania wynosi 1550 km. Zaplanowaliśmy ją tak, aby móc nacieszyć oczy jak największą ilością wspaniałych widoków oferowanych nam przez Pireneje. To na radość z podziwiania natury, użytkowania fantastycznych dróg i oddychania świeżym, górskim powietrzem stawiamy w przypadku tego wyjazdu zdecydowanie bardziej niż na wielogodzinne zwiedzenie zabytków i cudów architektury.
Podczas wyjazdu zapewniamy dodatkowy komfort dla uczestników w postaci samochodu serwisowego, którym będziemy przewozić bagaże. Uczestnicy nie będą musieli brudzić sobie również rąk – oprócz przewożenia bagaży, zatroszczymy się o podstawową obsługę serwisową motocykli, dokonując niezbędnych regulacji, kontrolując ciśnienie w oponach, czy wykonując naciąg i smarowanie łańcucha.
Ponadto grupę prowadził będzie doświadczony przewodnik, mający świetny kontakt z uczestnikami i dobrze znający ten region.
Zakwaterowanie to dobrej klasy hotele trzy- lub czterogwiazdkowe, które pozwolą nam na regenerację sił oraz wczucie się w klimat regionu. W miarę możliwości wybieramy miejsca kameralne, oferujące udogodnienia dla motocyklistów.

Plan podróży
Przylot do Girony
Dzień organizacyjny oraz zapoznawczy, poświęcony na przyjazd z lotniska do hotelu, zapoznanie się uczestników z motocyklami, przewodnikiem, planem podróży oraz ze sobą nawzajem. Przygotowujemy się na przygodę, która rusza kolejnego dnia!
Girona – Vielha; 315 km; ok. 5.5h jazdy + przerwy.
Startujemy z Girony, gdzie wyjeżdżamy w kierunku miejscowości Olot z okolicznych zabudowań. Wjeżdząjąc na wysokość kilkuset metrów nad poziomem morza, kierując się na zachód, pod naszymi kołami poczujemy drogi wijące się zgodnie z ukształtowaniem terenu. Pokonamy ogromną ilość zakrętów, będziemy podziwiać niesamowitą przyrodę oraz zrobimy kilka postojów, aby uwiecznić to wszystko na fotografiach. Przejeżdżamy między innymi przez położone 1120 metrów nad poziomem morza Coll de Cannes, a dalej przez katalońskie miasto Ripoll, znane z klasztoru Santa Maria de Ripoll z IX wieku. Następnie, mijając malowniczy zbiornik Pantà de la Torrassa, jedziemy drogą C-13 wzdłuż doliny rzeki Noguera Pallaresa, aż po leżącą 2072 metrów nad poziomem morza zapierającą dech w piersiach przełęcz Port de la Bonaiguado, gdzie od ilości zakrętów, widoków i wysokogórskiego powietrza może zakręcić się w głowie, do znajdującego się na granicy hiszpańsko-francuskiej malowniczego miasta Vielha, gdzie zatrzymamy się na nocleg.
Vielha – Jaca; 280 km; ok. 5.5h jazdy + przerwy.
W trzecim dniu naszej wyprawy, w którym będziemy znajdować się średnio najwyżej nad poziomem morza w ciągu całego wyjazdu, pokierujemy się na francuską stronę Pirenejów. Czeka tam na nas mnóstwo spektakularnych przełęczy – od znajdującej się na 1293 metrach nad poziomem morza Col du Portillon, poprzez Col de Peyresourde na 1569 metrach, dotrzemy do przepięknej Col du Tourmalet. Położona jest ona na 2150 metrach nad poziomem morza, co czyni ją najwyższą przełęczą przez jaką przejedziemy na całej trasie wyjazdu. Tego dnia cała trasa poprowadzi nas przez wysokie góry i kręte ścieżki idealne dla fanów motocyklowych wrażeń. Powrót do Hiszpanii mijał będzie w równie wspaniałych okolicznościach przyrody. Miejscowość Argeles – Gazost przywita nas oszałamiającym, górskim krajobrazem jaki znamy z pocztówek, a przełęcze Col d’Aubisque i Col du Portalet zapewnią wrażenia z jazdy na najwyższym poziomie. W drodze powrotnej podziwiać będziemy zbiornik wodny Embalse de Búbal, a następnie przez teren gminy Sabiñánigo udamy się na nocleg do Jaca.
Pętla Jaca – Jaca; 340 km; ok. 6.5h jazdy + przerwy.
Dzień inny niż wszystkie, ponieważ spędzimy dwie noce w jednym hotelu. Startując rano z Jaca po stronie hiszpańskiej nasza trasa obejmować będzie drogi szersze, dające możliwość rozwinięcia większej prędkości oraz ogromnej frajdy z jazdy, natomiast po południu, gdy wjedziemy do Francji trasa będzie miała charakter spektakularnie widokowy. Na koniec tego dnia wąską, klimatyczną drogą przez las dojedziemy do przepięknej przełęczy Somport, którą wjedziemy do Hiszpanii, wracając dość szybką i malowniczą trasą z powrotem do Jaca.
Jaca – Vielha; 210 km; ok. 4h jazdy + przerwy.
Po trzech bardzo intensywnych dniach jazdy dziś wchodzimy w drugą część wyjazdu, nieco krótszą i dającą więcej wytchnienia. Nie oznacza to w żadnych wypadku „dojazdówek”! Droga wiodła będzie głownie trasą N-260 nazywaną Osią Pirenejów. Jest to trasa promowana przez stronę hiszpańską jako łatwo dostępna i bardzo malownicza droga krajowa, która pozwala poczuć klimat gór. Za miejscowością Campo wjedziemy do ikonicznego, robiącego niesamowite wrażenie kanionu rzeki Esera. Na koniec dnia udamy się na nocleg do znanego nam już uroczego górskiego miasteczka Vielha podziwiając po drodze Pico de Aneto, najwyższy, mierzący 3404 metry nad poziomem morza szczyt Pirenejów.
Vielha – Berga; 250 km; ok. 4h jazdy + przerwy.
Kolejny dzień pełen przepięknych widoków, krętych dróg i spotkań z naturą. W szóstym dniu wyprawy trasa obejmuje dalszy odcinek drogi N-260, z którego w pewnym momencie zjedziemy w fantastyczną trasę górską, który odkryliśmy podczas naszej włóczęgi po tym rejonie. Po wyjeździe z Vielha, kierując się w stronę miasta Tremp, miniemy zbiornik wodny Pantà de Sant Antoni. Dalsza trasa wiodła będzie drogami przez położoną w samym centrum gór gminę Coll de Nargó, a następnie przez przełęcz Coll de Jou aż do Sant Llorenc, gdzie zakończymy trasę, udamy się na nocleg i zrelaksujemy przed ostatnim dniem jazdy.
Berga – Girona; 160 km; ok. 1.5h jazdy + przerwy.
Ostatni dzień jazdy będzie najkrótszy, jednak wciąż nie zabraknie wrażeń. Trasa będzie kręta i ładna, a odpoczynek przy mijanych zbiornikach wodnych, między innymi pięknie położonym Pantà de la Baells, pozwoli nabrać sił przed kolejnymi jej odcinkami. Na koniec naszej przygody dość łatwa droga zaprowadzi nas Girony. Dotrzemy do hotelu odpowiednio wcześnie, aby zwieńczyć udany wyjazd wspólną kolacją pożegnalną, przygotować się do wylotu i myśleć oczywiście o kolejnym wyjeździe!
Wylot do domu
Ostatni dzień wyprawy – wymeldowanie się z hotelu oraz transfer na lotnisko.
Pireneje – idealny region do wycieczek motocyklowych
Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim, jej terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Z powodu szerokich, piaszczystych plaż oraz łagodnego klimatu Hiszpania jest jednym z głównych celów wyjazdów wakacyjnych. Wiecznie świecące słońce oraz ciepłe morze zachęcają do wypoczynku. Hiszpanie zadziwiają swą różnorodnością, miłym nastawieniem do turystów, są przyjacielscy, pełni energii i optymizmu.
Ten uroczy kraj to nie tylko przyjaźnie nastawieni ludzie, ale także przepiękne, piaszczyste plaże i góry. Hiszpania obfituje w wiele kilometrów górskich, wspaniałych, krętych tras usianych pięknymi widokami i znakomitą do jazdy na motocyklach pogodą.
Francja to największe państwo Europy Zachodniej. Północne równiny, tereny Pirenejów, śródziemnomorskie i atlantyckie wybrzeża, alpejskie lodowce i lazurowe jeziora oraz wiele innych cudów natury czynią ten kraj jednym z najbardziej zróżnicowanych na całym kontynencie. Jest wiele powodów, dla których to właśnie Francja okrzyknięta została najpopularniejszym kierunkiem wypraw turystycznych na świecie. Jej zabytki, kultura, burzliwa, a przy tym ciekawa historia, muzea oraz galerie, wspaniałe jedzenie i jeszcze wspanialszy wybór wina, jak również klimat, zachwycająca natura i różnorodność przyrody każdego roku przyciągają do Francji rzesze odwiedzających. Fani motocyklowych wrażeń zdecydowanie nie poczują się tutaj zawiedzeni – kręte trasy, cudownie położone przełęcze, wielokilometrowe drogi prowadzące wśród bujnej roślinności, dające możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów, zachwycą niejednego gotowego na przygodę wśród dzikiej natury miłośnika jazdy.
Pireneje rozciągają się na ponad 400 kilometrów między prowincjami Nawarra, Aragonia i Katalonia. Biegnące poziomo wzdłuż północnej części Hiszpanii, pasmo nazywane jest „naturalną granicą” pomiędzy nią a Francją. To tutaj znajduje się ponad 200 szczytów osiągających ponad 3000 metrów nad poziomem morza. Będziemy podziwiać wiele spośród ponad ogromnej ilości dwu- i trzytysięcznych szczytów górskich, ale również niesamowitą, zieloną, bujną roślinność, przepięknie położone rzeki i jeziora, a od świeżego, górskiego powietrza może zakręcić się w głowie! U podnóża Pirenejów leży również wiele urokliwych miejscowości – kilka z nich znajduje się w planie naszej wyprawy.

Odpowiedzi na często zadawane pytania
Czym jeździmy na motocyklowych wycieczkach po asfalcie?
Podczas wycieczki udostępniamy nasze motocykle marki Yamaha, modele Tracer 7, Tracer 9 i Tracer 9 GT. Całą flotę wymieniamy co roku na nową, a między wyjazdami opiekują się nimi wykwalifikowani mechanicy. Masz więc pewność, że będziesz jeździć motocyklem nie starszym niż 8 miesięcy z przebiegiem nie większym niż kilka tysięcy kilometrów, a jego stan będzie salonowy!
Motocykle są wyposażone w crashpady, uchwyty na telefon z ładowarkami oraz kufry centralne.
Dodatkowo w każdym motocyklu zamontowaliśmy nawigację Tomtom z zaprogramowaną trasą na każdy dzień, dzięki czemu będziesz mógł jeździć na własnych warunkach i we własnym tempie.
Poziom trudności
Poziom trudności oceniamy jako niski. Poruszamy się wyłącznie po asfalcie lub innego typu utwardzonej nawierzchni, jednak miejscami w górskich rejonach i na wąskich drogach nawierzchnia może być zanieczyszczona. Jednakże mnogość zakrętów, z których wiele jest “ślepych”, nachylenie drogi czy świadomość urwisk zaraz za pasem drogowym wpływają na uczucie dyskomfortu u niektórych uczestników. Jesteśmy zdania, że każdy sobie na naszej trasie poradzi, jednak w różnym tempie.
Jak przebiega rezerwacja i płatność za wyjazd?
Dokonanie rezerwacji jest proste i szybkie. Należy kliknąć przycisk „Zarezerwuj teraz” znajdujący się na stronie z opisem wyjazdu i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na podstawie zebranych danych przygotowuję umowę i wysyłam ją razem z pozostałymi dokumentami dotyczącymi wyjazdu. Na tę chwilę rezerwacja jest traktowana jako „wstępna”. Następnie konieczne jest odesłanie podpisanej umowy oraz wpłata 15% ceny wyjazdu, co potwierdza rezerwację miejsca.
Płatność za wyjazd odbywa się w trzech ratach. Pierwsza w wysokości 15% wartości wyjazdu potwierdza dokonanie rezerwacji. Druga w wysokości 35% wartości wyjazdu płatna jest po zebraniu grupy minimalnej, najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy. Trzecia rata w wysokości 50% płatna jest gotówką, pierwszego dnia wyjazdu.
W przypadku rezygnacji z wyjazdu na minimum 60 dni przed wyjazdem wpłaty są zwrotne w 100%, między 59 a 30 dni przed są zwrotne w 50%, między 29 a 7 dni zwrotne w 25%. Po tym terminie wpłaty nie są zwracane.
Bagaże
W przypadku asfaltowych wycieczek objazdowych, główne bagaże będą przewożone między hotelami w samochodzie serwisowym. Rano przekażecie swoje walizki naszemu kierowcy, a popołudniu będą czekały na Was w hotelowym lobby. Motocykle mają zamontowane kufry centralne, w których można przewozić potrzebne w ciągu dnia drobiazgi.
Nocleg
Trzymamy się standardu noclegu na poziomie dobrych 3 lub 4 gwiazdek, choć nie zawsze będziemy spali w hotelach. Czasem są to klimatyczne agroturystyki lub tzw. “casa rural”, czyli niewielkie, rodzinnie prowadzone pensjonaty. Czasami nie będzie basenu, spa ani masaży, za to na pewno nie zabraknie przyjaznego klimatu, czystości i niezbędnych wygód.
Co ze sobą zabrać?
Przede wszystkim własną i kompletną odzież motocyklową. W Pirenejach często będziemy zmieniać wysokość nad poziomem morza, więc najlepiej sprawdza się odzież tekstylna z membranami. Niżej może być ciepło, jednak po wjechaniu na wysokość powyżej 2000 mnpm i kiepskiej pogodzie temperatura może spaść poniżej 10 stopni. Wycieczce będzie towarzyszył przewodnik, a każdy motocykl za zamontowaną nawigację Tomtom z zaprogramowaną trasą na każdy dzień, więc nie potrzeba brać niczego do nawigowania. Motocykle mają uchwyty na telefony z gniazdami do ładowania. Bardziej polecamy zabranie ze sobą aparatu fotograficznego, kamery sportowej i dużej pamięci, by móc wymieniać się materiałami z innymi.
Ilu uczestników potrzeba by wyprawa się odbyła?
Minimum logistyczne to 6 kierowców motocykli. Co ważne – bilety lotnicze należy kupować dopiero po zebraniu odpowiedniej grupy i potwierdzeniu terminu wyjazdu.
Czy muszę jeździć w grupie?
Nie. Jest to przez nas rekomendowane, bo uważamy, że w grupie zawsze raźniej i ciekawiej, jednak nie jest konieczne. Każdy motocykl jest wyposażony w nawigację Tomtom z zaprogramowaną trasą na każdy dzień. Dzięki temu możesz podróżować na swoich warunkach, we własnym tempie.
Transfery lotniskowe
W cenie wyjazdu są zawarte transfery z i na lotnisko dla lotu sugerowanego. Lot sugerowany i związany z nim transfer wybierzemy w taki sposób, żeby obsłużyć jak największą liczbę uczestników. Zostanie ogłoszony na minimum miesiąc przed datą rozpoczęcia wyjazdu. Jest możliwość przedłużenia pobytu i innego zorganizowania transferów, ale to wymaga indywidualnych ustaleń.
Czy muszę martwić się o ubezpieczenie dla siebie?
Ubezpieczenie turystyczne wykupujemy dla każdego uczestnika. Jest to Allianz Globetroter. Polisa obejmuje 200 000 zł Kosztów leczenia i Assistance, 200 000 zł OC oraz 50 000 zł NNW.
Szczegółową rozpiskę kwot ubezpieczenia można sprawdzić pod tym LINKIEM.
Kaucja za motocykle
Przed pierwszym wyjazdem konieczne jest wpłacenie kaucji zwrotnej w wysokości 700 euro od motocykla. Kaucja będzie rozliczana najszybciej jak to możliwe, najczęściej ostatniego dnia, zwykle nie później niż 7 dni po zakończeniu wyjazdu. Można ją wpłacić gotówką na miejscu lub przelewem, jednak trzeba upewnić się, że zostanie on zaksięgowany na naszym koncie przed pierwszym dniem jazdy. Jest też możliwość wpłaty kaucji kartą płatniczą, jednak w tym przypadku kwota zwrotu będzie pomniejszona o 1,49% prowizji. W przypadku uszkodzeń motocykla z winy kierującego, potrącamy z kaucji wartości odpowiadające cenie uszkodzonych części w taki sposób, by przywrócić motocykl do stanu sprzed wypożyczenia, oczywiście z uwzględnieniem normalnego zużycia. Części wyceniamy u polskiego dealera Yamaha.
Cennik uszkodzeń przykładowych elementów Tracer 9 / Tracer 9 GT
- Przedni błotnik – 125 euro
- Boczna osłona zbiornika paliwa z emblematem Yamaha – 85 euro
- Lusterko – 45 euro
- Handbar – 20 euro
- Podnóżek pasażera – 25 euro
- Mocowanie podnóżka pasażera – 170 euro
- Podnóżek kierowcy – 80 euro
- Szyba – 100 euro
- Owiewka boczna z grafiką i emblematem – 250 euro
- Uchwyty dla rąk pasażera – 300 euro
- Mocowanie oryginalnych kufrów bocznych w Tracer 9 GT – 295 euro
- Kierunkowskaz – 25 euro
- Klamka sprzęgła – 25 euro
- Klamka hamulca – 40 euro
- Dźwignia hamulca – 85 euro
- Dźwignia zmiany biegów – 95 euro
- Crashpady – 55 euro
- Poważne uszkodzenie kufra – 180 euro
- Zgubienie kluczyków – 100 euro
- Zgubienie dokumentów – 50 euro
Cennik uszkodzeń przykładowych elementów Tracer 7
- Przedni błotnik – 90 euro
- Lakierowana osłona zbiornika paliwa – 500 euro
- Uchwyt dla rąk pasażera 1 szt. – 140 euro
- Lusterko – 45 euro
- Wypełnienie handbara – 30 euro
- Lakierowana nakładka handbara – 50 euro
- Mocowanie handbara – 30 euro
- Ciężarek kierownicy – 50 euro
- Dźwignia hamulca przedniego – 65 euro
- Dźwignia zmiany biegów – 85 euro
- Podnóżek kierowcy – 75 euro
- Śruba dystansowa do podnóżka kierowcy – 15 euro
- Podnóżek pasażera 80 euro
- Dźwignia hamulca tylnego 65 euro
- Lakierowany panel boczny z emblematem i grafiką – 290 euro
- Kierunkowskaz – 30 euro
- Dźwignia sprzęgła – 50 euro
- Crashpady – 55 euro
- Poważne uszkodzenie kufra – 180 euro
- Zgubienie kluczyków – 100 euro
- Zgubienie dokumentów – 50 euro
Ciekawostki o Hiszpanii i Francji
- Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików.
- Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie.
- Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę.
- Hiszpania to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Jej udział w tym rynku to aż 44 proc.
- W Madrycie średnio 300 na 365 dni w roku jest słonecznych.
- Hiszpański jest językiem urzędowym w 23 krajach świata.
- Hiszpanie mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki.
- Zgodnie ze zwyczajem Hiszpanie całują się w policzek na powitanie.
- Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009r. język został wpisany na listę UNESCO.
- Z Hiszpanii pochodzą kultowe lizaki chupa chups (nazwa pochodzi od hiszpańskiego czasownika chupar, który oznacza ssać). Istnieją już od ponad 56 lat.
- La Tomatina to hiszpańska bitwa na pomidory. Odbywa się każdego roku w ostatnią środę sierpnia w miejscowości Buñol.
- Hiszpania to największy producent bananów w Europie.
- Narodowym przysmakiem Hiszpanów jest paella, a tortillą nazywają… gruby, ziemniaczany „omlet”.
- Francja jest najczęściej odwiedzanym kierunkiem turystycznym na świecie – kraj odwiedza ponad 75 milionów turystów rocznie.
- Do Francuzów należy największa liczba Literackich Nagród Nobla.
- Symbol Paryża, Wieża Eiffla, niedługo po jej wybudowaniu miała zostać rozebrana i sprzedana na złom.
- Najwięcej rond na świecie znajduje się właśnie we Francji.
- Ponad 4000 ton – tyle właśnie ton żab w skali roku konsumują Francuzi!
- Obecnie we Francji jest ponad 11 tysięcy km autostrad.
- 20% terytorium należących do Francji to tereny leżące poza Europą. Znajdują się one w 12 różnych strefach czasowych.
- Najwyższy francuski szczyt górski to Mont Blanc – leży on na 4808 m n.p.m. Jest on równocześnie najwyższym szczytem w Europie.
- „Na zdrowie” zaczęto mówić pierwszy raz we Francji po kichnięciu przez kogoś w czasie, gdy w Europie panowała epidemia dżumy.
- Tuż po Hiszpanii, jest to drugi najgęściej obsadzony uprawami winorośli kraj na świecie.
- Z Francji pochodzi kilkaset różnych rodzajów serów i wina.

Obejrzyj relację z Pirenejów
