Jak wybrać organizatora wycieczek motocyklowych?

Prędkość, kilometry dróg, niezapomniane widoki, a przy tym starannie dopracowany plan podróży, pewność, że wszystkie najciekawsze miejsca i trasy Cię nie ominą i czekający u celu nocleg. Czujesz już, że zorganizowane wyjazdy motocyklowe to idealna opcja dla Ciebie. Zew przygody i komfort posiadania pod ręką kogoś, kto zadba o najważniejsze szczegóły wyprawy motocyklem to zestawienie, które daje Ci poczucie, że Twoja wyprawa motocyklowa będzie gwarantowanym sukcesem. Pozostaje jedna bardzo ważna kwestia: „Jak wybrać motocyklowe biuro podróży?”.

Najlepiej takie, które nie tylko podoła zorganizowaniu wycieczki motocyklowej, ale też odpowie na Twoje marzenia o idealnych wakacjach motocyklem.

My wiemy! Turystyka motocyklowa to coś, w czym jesteśmy niezaprzeczalnie specjalistami. Z wielką chęcią podzielimy się z Tobą listą rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając organizatora wypraw motocyklowych.

Spis treści

Jak wybrać dobrego organizatora wyprawy motocyklowej?

Jeśli zależy Ci, by Twoje wakacje motocyklem skończyły się gwarantowanym sukcesem, wybierając motocyklowe biuro podróży możesz posłużyć się poniższą checklistą.

Określ kierunek wymarzonych wakacji na motocyklu

Istniejące w Polsce motocyklowe biura podróży specjalizują się w wyprawach motocyklowych do konkretnych zakątków świata. Nie ma więc organizatora wakacji motocyklem, kto zabierze Cię wszędzie. I bardzo dobrze. Dzięki temu możesz liczyć, że tereny, przez które przebiegają trasy Twojej wycieczki, organizator będzie znał jak własną kieszeń. Wybierz więc cel, wpisując w wyszukiwarkę „wycieczki motocyklem Hiszpania” albo dowolne inne wymarzone miejsce motocyklowych wojaży. Jeśli nie masz wymarzonego kierunku, możesz zasugerować się wynikami wyszukiwania hasła: „gdzie na wakacje motocyklem”. Pozostaje sprawdzić, jakie motocyklowe biura podróży zajmują się organizacją wypraw motocyklowych w te rejony.

Sprawdź ofertę wybranych motocyklowych biur podróży

Wiesz już, kto może zorganizować wyprawę motocyklem w wybrany przez Ciebie rejon świata. Pora sprawdzić, co dokładnie zawiera oferta. Każdy wyjazd jest z reguły dobrze opisany na stronie internetowej organizatora. Zawiera charakterystykę regionu, program wyjazdu rozpisany dzień po dniu, spis zaplanowanych atrakcji dodatkowych, galerię zdjęć i cennik. Warto zajrzeć do relacji
z odbytych już wycieczek motocyklem
, żeby przekonać się, jak zapowiedziany program przekłada się na faktyczne przeżycia, jak wyglądają wybierane przez organizatora trasy motocyklowe, czy jak wygląda zaplecze techniczne i noclegowe wyprawy.

Zwróć uwagę na cenę wyprawy. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, sprawdź, co kryje się za podaną przez organizatora kwotą. Porównaj, dlaczego u różnych organizatorów cena bywa tak różna.

Skąd bierze się różnica w cenie pozornie podobnych wyjazdów motocyklowych?

Różnica w cenie może wynikać z kilku czynników. Na jej wysokość może mieć wpływ:

  1. Ilości opiekunów – czy grupie towarzyszy tylko przewodnik na motocyklu, a może wsparcie stanowi również auto serwisowe z drugim pracownikiem biura? Czy w wyprawie towarzyszy lokalny przewodnik (znający miejsca, o których wiadomo tylko miejscowej społeczności)?
  2. Używana flota – czy wyprawa odbywa się na flocie organizatora, który wynajmuje ją uczestnikom? Jakie są to motocykle? Czy organizator zapewnia transport motocykli uczestników na miejsce rozpoczęcia wyjazdu?
  3. Standard noclegów – czy uczestnicy zakwaterowani się w bungalowach na campingach, dobrych hotelach i lokalnych pensjonatach z 3* czy może luksusowych hotelach o standardzie 4* i wyższych? Jaki rodzaj wyżywienia jest zawarty w cenie?
  4. Marża biura podróży – tego chyba wyjaśniać nie trzeba

Przeanalizuj dokładnie na stronie internetowej organizatora, co jest w tej cenie zawarte. Zastanów się, na czym Ci zależy i jak standard oferty odpowiada Twoim oczekiwaniom. Jeśli masz wątpliwości lub coś jest niejasne – lepiej dopytaj o to przed dokonaniem rezerwacji.

Sprawdź oceny i opinie uczestników zorganizowanych wycieczek motocyklowych

Przygotowana oferta to jedno, a jej realizacja to już zupełnie inna historia. Przed wybraniem danego organizatora wypraw motocyklowych warto przekonać się, z jakimi wrażeniami wrócili uczestnicy poprzednich wakacji na motocyklu przygotowanych przez to biuro podróży. Sprawdź ocenę i opinie na Google czy Facebooku, zapytaj na którymś z forów internetowych, popytaj znajomych, może znają kogoś, kto już się z danym organizatorem wybrał na wycieczkę.

Tak wyglądają oceny uczestników wypraw organizowanych przez Motofiestę:

Zadowolenie uczestników niezaprzeczalnie motywuje nas do dbania o jakość naszych wypraw.

Sprawdź legalność wybranego biura turystyki motocyklowej

Zanim przyjdzie moment, by oddać się marzeniom i w wyobraźni wsiąść już na motocykl, tworząc wizje niezapomnianych widoków i niekończących się tras, sprawdź koniecznie bezpieczeństwo Twojej wyprawy.

Rosnąca popularność turystyki motocyklowej zachęca do włączenia się do tego rynku. Niestety nie wszyscy podchodzą do tego z równym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Prawdopodobnie część z „firm”, które znalazłeś w wyszukiwarce, nie jest nawet zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Są ludzie, którzy zakładają, że wszystko pójdzie jak z płatka. Różnią się tym od profesjonalnych motocyklowych biur podróży, które doskonale wiedzą, że o to, by było dobrze, trzeba odpowiednio zadbać.

Podczas każdej wyprawy mogą zdarzyć się najróżniejsze sytuacje. Przygotowanie na nie w oparciu o wiedzę i doświadczenie, organizacja odpowiedniego zaplecza technicznego i formalnego to gwarancja bezpieczeństwa i pewności, że mimo przeciwności, wyjazd zakończy się sukcesem.

Podróżowanie z organizatorem, któremu obce są formalności i troska o legalizację swojej działalności, niesie ze sobą ryzyko, że równie nieprofesjonalnie podchodzi do pozostałych elementów organizacji wyjazdu. W przypadku zorganizowanego zagranicznego wyjazdu motocyklem nie ma miejsca na taką nieodpowiedzialność.

Jak sprawdzić, czy biuro podróży działa legalnie?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wyjazd motocyklowy przebiegnie bezpiecznie i zgodnie z planem pomimo ewentualnych sytuacji losowych, należy zacząć od sprawdzenia, czy wybrany przez Ciebie organizator działa legalnie. W przypadku biura podróży nie wystarczy rejestracja firmy. Ten typ działalności objęty jest dodatkowymi wymogami formalnymi.

Legalny organizator działa w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. W każdym kraju Unii Europejskiej istnieje rejestr organizatorów turystyki, a praktycznie każde legalnie działające biuro podróży ma na swojej stronie opublikowany numer wpisu do rejestru. Sprawdzenie legalności nie jest więc skomplikowane. Zdarza się, że biura turystyki motocyklowej nie są zarejestrowane w kraju, w którym prowadzą działalność promocyjną. Dla przykładu Motofiesta jest organizatorem turystyki zarejestrowanym nie w Polsce, skąd zabieramy uczestników naszych wypraw, a w hiszpańskim Alicante (numer wpisu CV-Mm2377-A). Suma gwarancji ubezpieczeniowej Motofiesty to aż 300 000 euro, możesz więc mieć pewność, że jadąc z nami, jedziesz z legalnym i pewnym organizatorem.

Sprawdź kalendarz organizatora wypraw motocyklowych

Jeśli wiesz już, dokąd i z kim chcesz wybrać się na wakacje motocyklem, sprawdź kalendarz organizatora.

Większość biur ma zaplanowany kalendarz wyjazdów na jakiś czas do przodu. W przypadku Motofiesty planujemy wyprawy z rocznym wyprzedzeniem, co pozwala dobrze przygotować się do wyprawy i zaplanować urlop. To też czas na zadanie dodatkowych pytań, zorganizowanie ekwipunku, a może namówienie znajomych do wspólnych wakacji motocyklem

Ruszaj na swoją wymarzoną wycieczkę motocyklem!

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik okazał się dla Ciebie przydatny, a z wybranych przez siebie motocyklowych wakacji wrócisz ze wspaniałymi wspomnieniami. Jeśli masz ochotę na wyprawę motocyklową nie tylko po Polsce, jeśli czujesz, że to z Motofiestą możesz przeżyć swoją wymarzoną wycieczkę motocyklem, sprawdź kalendarz naszych wyjazdów motocyklowych: https://www.motofiesta.eu/kalendarz/

Powiązane artykuły

Read More

Czy warto wybrać się na wakacje z organizatorem wypraw motocyklowych?

Read More

Relacja z wycieczki motocyklowej do Kolumbii, luty 2022

Read More

Maskonury na Islandii

Read More

Dzień dwunasty. Mariquita – Sesquile.

Read More

Dzień jedenasty. Salamina – Mariquita

Read More

Dzień dziesiąty. Sonson – Salamina.

Read More

Dzień dziewiąty. Guatape – Sonson.

Read More

Dzień ósmy. Pauna – Guatape.

Read More

Dzień siódmy, San Gil – Pauna.

Read More

Dzień szósty. San Gil, rafting.