Maskonury na Islandii

W poniższym artykule:

• Przeczytasz opis maskonurów,
• Dowiesz się co jedzą maskonury,
• Dowiesz się, czy maskonury latają? 
• A także o innych ciekawostkach dotyczących maskonurów

Maskonury – opis

Maskonury są przepięknymi, kolorowymi ptakami, które rozczulają swoimi oczami oraz lekką niezdarnością, gdy spacerują. Co interesujące, maskonury przejawiają zachowania podobne do ludzkich – gniazdują w parach przez całe życie, karmią swoje pisklęta jako para i utrzymują wyraźne więzi społeczne w kolonii. Maskonury polują na powierzchni oceanu i przylatują na ląd tylko po to, aby składać jaja i wychowywać pisklęta. Dzieje się tak przez całe lato, dlatego sezon oglądania maskonurów na Islandii trwa od czerwca do września.


Maskonury – występowanie

Występują na północnoatlantyckim wybrzeżu Ameryki Północnej – w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, Grenlandii, Wyspach Brytyjskich, Wyspach Owczych, Svalbardzie, Nowej Ziemi oraz przede wszystkim na majestatycznej Islandii.
Niemalże 60% całkowitej populacji maskonura atlantyckiego na świecie pomieszkuje na Islandii, co daje ponad sześć milionów osobników. Fakt, że gniazdują w tych samych miejscach, w których się urodziły i gniazdują tylko wtedy, gdy w pobliżu znajdują się inne maskonury oznacza, że niektóre miejsca na Islandii są bezsprzecznie numerem jeden na świecie do obserwowania tego niesamowitego gatunku.


Gdzie zobaczyć maskonury podczas wycieczki po Islandii?

Niesamowite kolonie maskonurów na Islandii możemy zaobserwować w Latrabjarg – klifowym wybrzeżu na Zachodnich Fiordach, z przylądkiem Bjargtangar – wysuniętą najdalej na zachód częścią Europy, skąd płynąc cały czas prosto na południe pierwszy stały ląd, jaki napotkamy na swojej drodze będzie… Antarktyda.
Ich kolonie potrafią liczyć dziesiątki tysięcy ptaków. Co sprawia, że podziwianie ich, gniazdujących na klifach daje ogromną satysfakcję.
Latrabjarg to prawdziwy raj dla fotografów, zwłaszcza że Maskonury w większości przypadków nie boją się ludzi, a towarzyszące wokół niesamowite widoki sprawiają, że każde zdjęcie zapiera dech w piersiach.

Ciekawostka o maskonurach – czy boją się ludzi?

Nie! Przeważnie maskonury nie boją się ludzi, dzięki czemu czasami można do nich podejść naprawdę blisko! To niesamowita okazja, aby poczuć naturę Islandii i doświadczyć piękna przyrody ochranianej przed nadmierną ingerencją ludzi.

Jak dostać się do Latrabjarg?

Najprostszym sposobem, aby podziwiać piękno Islandzkich klifów oraz kolonie przesympatycznych maskonurów, to skorzystać z wyjazdu z Motofiestą, która oferuje 8 dniową wyprawę na Islandię poprowadzoną przez Zachodnie Fiordy. Kolonia maskonurów jest jedną z dziesiątek niezapomnianych atrakcji zaplanowanych podczas tego wyjazdu.
Podczas 1500 km podróży po niezmąconej czynnikiem ludzkim przyrodzie będziemy przemieszczać się samochodami Dacia Duster wyposażonymi w napęd 4×4 oraz dodatkowe wyposażenie – namioty dachowe, dzięki czemu poznamy cudy Islandii w pełnej krasie i to już od 2.07 do 09.07.2022r!

Po więcej informacji, zapraszamy tutaj.

Powiązane artykuły

Read More

Jak wybrać organizatora wycieczek motocyklowych?

Read More

Czy warto wybrać się na wakacje z organizatorem wypraw motocyklowych?

Read More

Relacja z wycieczki motocyklowej do Kolumbii, luty 2022

Read More

Dzień dwunasty. Mariquita – Sesquile.

Read More

Dzień jedenasty. Salamina – Mariquita

Read More

Dzień dziesiąty. Sonson – Salamina.

Read More

Dzień dziewiąty. Guatape – Sonson.

Read More

Dzień ósmy. Pauna – Guatape.

Read More

Dzień siódmy, San Gil – Pauna.

Read More

Dzień szósty. San Gil, rafting.